OSTEOPOROSA - TICHÝ ZLODĚJ KOSTÍ

S věkem a chronickými nemocemi ztrácí kosti pružnost i pevnost. Stávají se křehkými. Lehce tak dojde ke zlomenině.  Stačí pak malý úraz - třeba jen zakopnout.... Tak jako vše v těle i kost reaguje na mnoho vlivů - na zatížení, na nečinnost a přizpůsobuje se novým a novým podmínkám. Neustále se přestavuje a mění. 

Věnovat kostem pozornost se vyplatí už teď každý den - pohyb a ve stravě dostatek vápníku, vitamínu D3 a K2.

Každá 3. žena a každý  5. muž v životě utrpěl nějakou zlomeninu v důsledku křehkých kostí! Taková nehoda obrátí váš život a jeho kvalitu naruby během okamžiku... Nemoc způsobuje zlomeniny obratlů, krčku stehenní kosti nebo třeba zápěstí.

Jste žena po menopauze? Nebo musíte brát dlouhodobě kortikoidy, léčíte se s revmatoidní arthritidou (zánětem kloubů).

Jste muž po andropauze? Moc se nehýbete, zato alkohol a kouření jsou vám bližší a vaše strava je dost jednotvárná?

Stav kostí vyšetříme denzitometrem a podle výsledku se domluvíme co dál: zlepšit stravu bohatou na vápník a vitaminy D3 a K2 můžete už teď. A možná budou nutné také speciální léky na osteoporosu? Objednejte se na vyšetření s cílem zjistit, jak na tom vaše kosti jsou právě TEĎ.

Kdo má preventivně jistě přijít?

  • ženy po menopauze, obdobně muži po andropauze?
  • užíváte dlouho tzv. kortikoidy nebo léky u kterých je psáno, že způsobují osteoporosu (třeba některé léky na epilepsii, nebo warfarin)?
  • máte chronické onemocnění ledvin nebo jste už na dialýze?
  • dlouhodobé zánětlivé nemoci?
  • diabetes 1. i 2. typu?
  • zvýšená funkce štítnice?
  • chronické plicní nemoci
  • nádorová onemocnění a jejich léčba?
  • anorexie?

O KOSTI  A TAKY O SRDCE A CÉVY se starej už teď

Poznali jste se? Objednejte se. 


ZJIŠTĚNÍ INFEKCE HELICOBACTER PYLORI V NAŠÍ ORDINACI 

Helicobacter pylori je malá, spirálovitá bakterie, která žije hlavně v žaludku a dvanáctníku. Tento organismus je velmi rozšířený, infikována je nejméně polovina světové populace. Ne každému ale infekce vyvolává zjevné potíže. Čím je člověk starší tím je nákaza pravděpodobnější. Např. ve 40 letech má tuto infekci cca 40% světové populace, v 50 letech asi 50% … atd.

Infekce H. pylori je spojována s příčinou celé řady gastrointestinálních onemocnění, včetně dyspepsie (obtížného trávení a obtížné funkce zažívacího traktu), dvanáctníkového a žaludečního vředu a gastritidy (zánětu žaludku). Ukazuje se také jasná souvislost infekce H. pylori s rakovinou žaludku. Poprvé popsáno v roce 1991.Při dlouhodobém zánětu žaludku se infekce Helicobacterem podílí na změně sliznice v žaludku, a z této změny (tzv. intestinální metaplasie) se může vyvinou v čase tzv. adenokarcinom žaludku. Infekce H. pylori podporuje chronický zánět žaludku, který může vyústit v chronickou atrofickou gastritidu a střevní metaplazii. Ačkoli takové imunopatologické léze jsou dobře zdokumentované prekurzorové léze „střevního typu“ rakoviny žaludku, je také známo, že H. pylori má genotoxickou aktivitu, která pravděpodobně přispívá k maligní transformaci žaludečních buněk. 

WHO zařadila H. pylori mezi karcinogeny 1. třídy. H. pylori je jedním ze čtyř infekčních agens, které společně představují přibližně 13% rakoviny u lidí, dalšími patogeny jsou lidský papilomavirus a viry hepatitidy B a C.

Infekce HP je spojena i s řadou jiných stavů a potíží než jen se zažíváním: 

  • autoimunitními (autoimunitní thyreoiditis – zánět štítnice a její poruchy)
  • kožními (akné, rosacea, idiopatická chronická urtikarie – svědění pokožky)
  • endokrinologickými (tyreopatie – postižení štítnice)
  • neurologickými (migréna)
  • hepatobiliárními – potíže jater a žlučníku
  • kardiálními (ischemická nemoc srdce), cévními (Raynaudova choroba)
  • opakující se nejasné zažívací potíže
  • anémie z nedostatku železa
  • poruchami růstu
  • nemocemi hrtanu – chronickým zánětem, polypy na hlasivkách i karcinomem hrtanu

*Jak se dostane HP do těla?

Kontaktem s žaludečním obsahem nebo stolicí. Po zvracení je ve slinách i vzduchu. V zubním plaku. Při líbání. Špatně umytou sklenicí...

 * Jak se projevuje?

Bolesti břicha, pocit nadýmání, nevolnost, nutkání na zvracení, špatné trávení, pálení v jícnu, bolesti v nadbřišku nezávisle na příjmu potravy. Zápach z úst, říhání, zácpa nebo nepravidelné vyprazdňování, pocit plnosti žaludku a zvýšené únavy, různé kožní potíže (akné, začervenání a svrbění kůže či ekzém). A další potíže plynoucí např. z onemocnění štítnice, nemocí jater, žlučníku. A také, na první pohled nesouvisející potíže – nemoci srdce, anémie a další.

  * Jak vyšetříme přítomnost Helicobactera?

Jednoduše. Ze vzorku stolice stanovíme aktuální nákazu. Vyšetříme přítomnost antigenu ve stolici. Kontrolu úspešnosti léčby infekce uděláme nejdříve za 6 týdnů po ukončení léčby.

* A jak se léčí Helicobacter pylori?

Obvykle 3- kombinace léků, přičemž léčba trvá 10-14 dní podle stavu.

 * Jaký je postup vyšetření?

Doneste malý vzorek stolice velikosti lískového ořechu v uzavřené nádobě (případně nádobku poskytneme). Výsledek je za cca 10 minut. V případě pozitivního výsledku zahajujeme léčbu.

NOBELOVA CENA za objev bakterie Helicobacter pylori


NOVÝ TEST NA VYŠETŘENÍ TÍŽE ZÁNĚTU V ORDINACI  – VYŠETŘENÍ PCT (PROKALCITONIN)

Procalcitonin_ Sinnvoller Test zur Diagnose von schweren Entzün     Procalcitonin or C-reactive protein as infection markers.jpg

 

Zjistilo se, že prokalcitonin je tzv. protein akutní fáze, což znamená, že jeho koncentrace je v krvi za normálních okolností mizivá, ale výrazně stoupne při bakteriálních infekčních zánětech – tento vzestup je patrný již po 2-3 hodinách od začátku infekce. Můžeme tedy říci, že prokalcitonin je látka obdobná CRP, ale je výrazně přesnější v odlišení bakteriálního infekčního zánětu od virových infekčních zánětů a od neinfekčního zánětu.

Hladina prokalcitoninu se udává v nanogramech na mililitr [ng/ml]. Normální hodnoty jsou pod 0,5 ng/ml, vše vyšší si zasluhuje pozornost. Rozsáhlé infekce mohou ovšem dosahovat desítek až stovek nanogramů na mililitr.

Využití v ordinaci

Stanovení prokalcitoninu můžeme provést tehdy, máme-li podezření na infekční zánět. Prokalcitonin je velmi citlivý (více než CRP) a navíc je přesnější v odlišení infekčních a neinfekčních zánětů. CRP toto odlišení má horší a zvýšení CRP proto najdeme třeba i u člověka s autoimunitním zánětem. Např. ideálním cílem současného odběru CRP a prokalcitoninu může být člověk se zvýšenou teplotou, bolestmi svalů a kloubů, kdy máme podezření na revmatický autoimunitní neinfekční zánět.

  • Má takový člověk výrazně zvýšené CRP, ale normální prokalcitonin? Pak jde nejspíše skutečně o neinfekční příčinu.
  • Je zvýšený prokalcitonin i CRP? Pak má zřejmě nějakou bakteriální infekci a ostatní příznaky jsou doprovodné.
  • Pokud by měl nízké CRP i prokalcitonin, pak se zřejmě jedná o nějakou virózu.

Pokud předpokládáme, že pacient má závažnou bakteriální infekci (septické stavy), je prokalcitonin užitečný v odhadu její tíže a kontrolní odběry prokalcitoninu nás informují o vývoji a účinku antibiotické léčby. Výsledek vyšetření k vaší diagnostice máme v ordinaci během několika minut. 



zavislosti_1.jpgzavislosti_2.jpg

Obraťte se na nás právě teď.

25.5.2022

  NEBEZPEČNÉ A TĚŽCE NÁVYKOVÉ LÉKY (LÁTKY) PODÁVANÉ KAŽDÝ DEN.

NENÍ TO VÁŠ PŘÍPAD? 

Ravaged by drugs_ Shocking before and after pictures reveal deva

Vážení pacienti, také jste to již v životě zažili nebo dokonce je to tak u vás každý den. Den za dnem. Užíváte látky předepisované lékařem na potíže, které nechcete mít nebo které jste dávno měli. Ovšem užívání těchto látek u vás nevede ke zlepšení zdravotního stavu a života, ale vyvolávají u vás stav závislosti a všechny stavy a problémy s tím spojené.

Možná, že vám byly tyto látky předepsány na uklidnění, na stres, roztržitost, nespavost. Možná, že v nemocnici vám je předepsal lékař podle potřeby…. Ale možná ta potřeba byla každý den, když vám je ordinovali na každou (dobrou) noc. A ta potřeba nějak přetrvala a trvá dodnes.

V obrovském počtu jsou u nás předepisovány látky jako diazepam, neurol, lexaurin, oxazepam, rivotril – ty vyvolají stav závislosti velmi jistě i za 2-3 týdny! Tato závislost je nesmírně silná, vryje se hluboko pod kůži, způsobuje život ohrožující stav. Lékař chce pomoci pacientovi, který třeba nemůže spát, trpí úzkostí nebo nezvládá momentální psychické problémy. Předepíše mu tedy třeba lexaurin na rychlé řešení potíží. Pacient pookřeje, přijde úleva, úzkost je pryč. Ale za několik týdnů pravidelného užívání už nemůže bez léku existovat. Tyto látky předepisují praktičtí lékaři, specialisté i psychiatři… Jde o problém celého pojetí dnešní medicíny. Za každou cenu odstraňujeme projevy, nikoli příčiny. Máte úzkost, nemůžete spát? Dostanete pilulku! Zolpidem, Hypnogen a Stilnox (to je stejná látka). Ale je to jako droga – něco za něco.

Například lékař po operaci žlučníku předepíše opiát na bolest a lexaurin na spaní – účinek těchto látek se ale násobí. Často a velmi vydatně u nás lékaři kombinují jednotlivé látky (xanax a rivotril a neurol a další – člověk v počátku asi vydrží opravdu hodně). Navíc u alkoholiků či lidí konzumujících alkohol (u nás velmi časté…) se riziko nežádoucích účinků znásobí. Proč to lékaři dělají, nevím.

Užívání těchto látek vede ke zmatenosti, amenci, deliriu, toxické psychóze. Je to zdravotní malér jako hrom. Toxická psychóza těžce poznamená psychiku!

Na běžnou bolest si nenechávejte předepisovat tramal a jiné opiáty, kde velmi rychle vzniká závislost se vším co k ní patří – velkým "příkladem" jsou pro nás USA, kde opiátová krize se stala obrovským problémem v celé zemi. U opiátů (velmi silné látky na bolest) stejně jako u heroinu spadnete do závislosti už po méně než deseti užití.  Jde o závislost s krutými abstinenčními příznaky.

U každé návykové látky platí stonásobně stará pravda: když člověk něco dostane, nikdy to není zadarmo. A daň se musí zaplatit.

Každý člověk je zodpovědný za své zdraví. Ptejte se lékaře PROČ berete tyhle látky? Dnešní medicína vám může pomoci i jinak a nedělat z vašeho života za několik let zcela spolehlivě životní trosky.

Snad jediným důvodem podávání uvedených látek je pobyt v nemocnici spojený s léčbou odvykacího stavu (například u alkoholiků), také u krátkodobého podání u epilepsie a eventuálně stavu, kterému se říká extrapyramidový syndrom. 

Shocking Before and After Composite Portraits of Drug Abuse.jpg

Zneužívání léků na předpis roste

V Česku narůstá fenomén zneužívání léků. Podle nejnovějších dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti se problém nadužívání medikamentů týká 1,35 milionu osob, z toho je 900 tisíc žen. S problémem souvisí i růst nelegální nabídky těchto preparátů, které jsou pouze na předpis lékaře. Situaci ještě více zhoršila pandemie C19.  Vzhledem k počtu obyvatel ČR (cca 10 miliónu) je to vskutku děsivé číslo. Za každým z nich s skrývá smutný příběh...

"Konzumace stoupá v celém západně kulturním světě a je několik možných interpretací, proč se tak děje. Je spousta úzkostných lidí, mají panické ataky, poruchy spánku, takže sáhnou po tom, co funguje. Doktoři to rádi předepíšou, protože se zbaví pacienta.  Lidé nejsou dostatečně varováni, že jsou to prostě drogy. Droga je chemická látka, která ovlivňuje psychiku. Takže i léky na spánek, uklidnění, proti bolesti, proti úzkosti nebo pro povzbuzení jsou také drogy. Problém může přerůst do vážných zdravotních komplikací a silné závislosti."  řekl Právu psycholog a specialista na drogy Ivan Douda.

(čtěte více v prokliku nadpisu)




17.11.2022 - Lidský papilomavirus HPV

... pánové, už máte přezuto na letní gumy? 

... nebo na prevenci úplně kašlete ze zásady?

Ať tak nebo tak, proti některým sexuálně přenosným infekcím není kondom spolehlivou ochranou! 

Infekce lidským papilomavirem /HPV/ se podílí na vzniku rakoviny zevních rodidel a pochvy, na rakovině análního otvoru a konečníku, rakoviny v oblasti hlavy a krku žen i mužů, rakoviny penisu. Některé typy HPV způsobují úporné genitální bradavice.

HPV-log.jpg   ... s HPV se setká 8 z 10 žen i mužů

HPV jsou běžné. Podle celosvětových odhadů až 80% sexuálně aktivních mužů a žen se nakazí HPV opakovaně. K nákaze může dojít při kontaktu s kůží či sliznicí nakažené osoby. HPV se přenáší především pohlavním stykem nebo přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. K přenosu může dojít i při nekoitálních aktivitách (orální sex, mazlení). Kondom nezajišťuje absolutní ochranu před HPV (HPV mohou postihnout část těla, která není kryta kondomem).

 HPV - rakovina děložního čípku

Lidé, kteří mají HPV infekci, nemusí trpět žádnými příznaky. Mohou virus šířit, aniž by o tom vůbec věděli. I když máte jednoho sexuálního partnera, může být tento partner nositelem HPV viru, aniž by o tom věděl. 

Efekt ochrany očkováním proti HPV infekci se může projevit ve snížení výskytu nových projevů úporných genitálních bradavic a později snížíte ve značné míře vznik rakoviny genitální oblasti a hlavy a krku - u mužů i u žen.  

HPV způsobuje onemocnění, proti kterým se lze dlouhodobě chránit očkováním.

HPV - způsobuje genitální bradavice

Pro koho je ochrana určena:

  
HPV - lidský papilomavirusHPV - očkování

TONY STARK    Men from Milan    Asian men

Nepoznáte, kdo HPV má a kdo ne... Většina nakažených nejeví žádné příznaky. I když máte jednoho sexuálního partnera, může být nositelem viru a nemusí o tom vědět.

Ochraňte své děti... Aby účinek očkování byl co největší, očkování by mělo proběhnout v dostatečném předstihu před započetím sexuálního života. Vaše děti si očkováním vytvoří proti HPV ochranu do budoucna.

HPV - OCHRANA

Očkováním proti HPV chráníte sebe i svého partnera.


Info:  FINANČNÍ ZTRÁTA ZAMĚSTNANCE SPOJENÁ S PRACOVNÍ NESCHOPNOSTÍ


EVERGREEN českého zdravotnictví – aneb kdo má vystavovat PRACOVNÍ NESCHOPNOST?

Opakovaně a velmi často (skoro denně) řešíme stále stejnou situaci. Špatná informace jako kdyby byla hluboce zakódována v DNA mnoha zdravotnických pracovníků – lékařů, zdravotních sester, pomocného personálu, také vrátného nemocnice a samotných pacientů. O co jde?

Od 1. 1. 2020 platí novela zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, která zavádí elektronickou neschopenku. Tento zákon zároveň stanoví povinnosti a oprávnění lékařů v souvislosti s vystavováním a vedením dočasné pracovní neschopnosti a ukládá sankce za jejich porušení.

  • Povinnost vystavit neschopenku má ten lékař, který svým vyšetřením zjistil, že zdravotní stav pacienta neumožňuje vykonávat jeho práci.

            Toto platí pro lékaře všech odborností (ambulantní specialista, lékař v nemocnici atd., výjimkou je lékařská pohotovostní služba a záchranná služba).

  • Povinen vést pracovní neschopnost má ten lékař, který pacienta pro dané onemocnění léčí, určuje termíny kontrol atd. (ošetřující lékař).

Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost v případě, kdy není pro dané onemocnění ošetřujícím lékařem. Praktický lékař nesmí vystavit a vést pracovní neschopnost mimo svou odbornost. Pokud tak učiní, vystavuje se nemalé sankci.  Zaplatíte nám v takovém případě sankci? .....

Představte si situaci:

Pan Karel si zlomí nohu, ošetří jej chirurg a pak ho pošle i se sádrou (ajaj, jak se asi Karlovi se sádrou chodí?) k praktickému lékaři, ať mu vystaví neschopenku. Tohle už má být provedeno při ošetření v chirurgické ordinaci. Následně tam pan Karel bude chodit na kontroly se zlomeninou. Stejně tak, je-li třeba pro dopravu do zdrav. zařízení - do chirurgické ordinace, je panu Karlovi vystavena žádost o dopravu sanitou. Pokud se nemá jak dostat na kontrolu se zlomenou nohou (v autě se mu třeba bude se zlomenou nohou špatně sedět pro málo místa a dodávku nebo autobus také doma nemá a do tramvaje se mu bude také obtížně nastupovat)

Paní Martina začala mít problémy s dýcháním. Byla u nás vyšetřena a vystavena PN (nemohla pro zdravotní potíže pracovat). Její stav se ale zhoršil natolik, že musela být přijata do nemocnice. PN byla s paní Martinou proto převedena do nemocnice. Po propuštění paní dochází na další kontroly do odborné ambulance nemocnice, kde je PN vedena. Do telefonu (a velmi dušná) nám rozčileně sděluje, že jí v nemocnici řekli, že PN má „obvoďák“, že žádnou v nemocnici nemají a že potřebuje vyřídit další záležitosti spojené s PN. Nedostala totiž už peníze za 2 měsíce co je doma už nemocná…. Lékaři nemocnice pacientce opakovaně milně sdělují, že s PN nemají nic společného a že to dělá praktický lékař.

Pan Matěj byl s diabetem ošetřen v jedné nemocnici. Cukrovka nebyla v dobrém stavu také proto, že měl ještě k tomu respirační infekci. Pan Matěj jinak chodí do práce, ale by ve stavu, kdy prostě pracovat nemohl i kdyby moc chtěl. PN mu ale nebyla odborným lékařem po vyšetření vystavena. Za asi týden pan Matěj volá k nám, že potřebuje nazpět vystavit PN. Musel jsem jej ale odkázat na lékaře, který jej první vyšetřil a vyšetřením zjistil, že nemůže v současné době pracovat. Bohužel si pan doktor odborné ordinace stál pevně na svém, že PN vystavuje přece „obvoďák“. Bohužel, ani po informacích o zákonných úpravách z posledních let, si stále trval na svém. Situaci jsem pak řešil s vedením zdravotního zařízení, kde lékař pracuje a s nemocnicí – PN byla poté bez problémů vystavena.

Závěr:

  • Nepožadujte vystavení PN na doporučení jiného lékaře (výjimkou je ošetření na pohotovosti a záchrance)
  • Pokud byla vaše PN předána jinému (odbornému) lékaři bylo tak z naší strany učiněno proto, že odborný lékař v současné chvíli váš zdravotní stav léčí, sleduje a zve si vás na kontroly (psychiatr, diabetolog, kardiolog, neurolog… atd). To také proto, abyste nemuseli kvůli PN navštěvovat zbytečně hned několik ordinací.
  • Žádáme ostatní lékaře, aby respektovali zákonnou normu. Pokud o ni doposud při své práci nevědí (!), nechť se obrátí (v případě zaměstnání) na svého zaměstnavatele a nadřízeného (nemocnici, zdravotnické zařízení) u soukromích lékařů na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) přímo.

Upozornění Ministerstva zdravotnictví k vystavování a vedení dočasné pracovní neschopnosti

 

 zdroj obrázků na tomto webu: Pineterst, a vlastní výroba 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.