22.10.2021

POČET NAKAŽENÝCH LIDÍ I HOSPITALIZOVANÝCH PACIENTŮ ROSTE 

Od začátku října 2021 roste počet hospitalizovaných pacientů. Zjistilo se, že většina pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19 není očkovaná (!).  Očkovaní, kteří onemocněli mají většinou jen lehké průběhy bez nutnosti pobytu na JIP, bez připojení na respirátor a bez další intenzivní péče.  

Bohužel, řada lidí z tzv. rizikových skupin a senioři nejsou doposud vůbec očkováni. 

Více informací na jednom místě naleznete např. zde:  počet očkovaných lidí, kapacita lůžek v nemocnicích a počet aktuálně hospitalizovaných lidí. 

Pro zhoršování epidemiologické situace se také mění pravidla. V platnosti sjou od 25.10. nová opatření - sledujte aktuální dění na příslušných webových portálech. 

Aktualizováno 27.9.2021   

COVID-19 – aktuální informace – správné rozhodnutí

 

 • V dnešní době je vhodné vyšetření protilátek IgG proti koronaviru
 • Protilátky se vytvoří po očkování i po nemoci

Dlouhodobě se sleduje (již od 9/2020) cca 30.000 lidí v Česku, kterým se opakovaně vyšetřuje hladina protilátek.  Bylo zjištěno že i skoro po roce mají pozitivní testy na protilátky. A i když protilátky klesly pod hraniční hodnotu, stále nás imunitní systém chrání před další, novou infekcí.

Na imunitě v těle pracují totiž nejen protilátky, ale také buňky imunitního systému (T-lymfocyty, B-lymfocyty, NK-buňky, cytokiny a další). Pokud už imunitní systém virus zná, při opakovaném kontaktu s ním nastartuje rychle imunitu a začne s výrobou nových protilátek. Zároveň se dosažená imunita upevní a prohloubí.

Při další infekci je tak zpravidla průběh bezpříznakový nebo jen mírný. Když je člověk očkován a pak izolován od okolí, pak protilátky klesají rychle. Imunitní systém se totiž dál „neučí“ z nových kontaktů s virem a protilátky ani z očkování dlouho nepotřebuje.

 

Protilátky a uznávání imunity

V USA (doporučení CDC) nemusí lidé do karantény, když mají pozitivní IgG protilátky. Pozitivní výsledek platí 3 měsíce od průkazu. Když má dotyčný pozitivní protilátky i rok po prodělané infekci, je považován za imunního. Pokud ale má osoba příznaky, pak musí na PCR test a při jeho pozitivním výsledku do izolace.

V Česku je touto dobou hodně lidí očkovaných a hodně lidí se z covidu již uzdravilo. Mnoho lidí by proto přivítalo, pokud by se test průkazu protilátek uznával.  Protilátky uznává v tomto čase Rakousko, Izrael a Velká Británie.

Očkování proti covidu má chránit hlavně lidi z rizikových skupin

Potvrdilo se, že základní schéma očkování je dostačující k ochraně a není třeba v brzké době další stimulace imunitního systému další dávkou (tvz. „třetí dávka“ či dávka po základním schématu). Přílišná stimulace může vést u některých lidí k přemrštěné imunitní reakci.

Imunologové doporučují očkovat až 6 měsíců po infekci. Z tohoto důvodu není rozumné očkovat těsně po nemoci. Imunitní reakce se v této době totiž přirozeně vyvíjí.

Po nemoci covid-19 je tedy vhodná kontrola protilátek.

Očkování všech lidí (i lidí po nemoci) se prosazuje celosvětově. Klade se důraz na kolektivní imunitu. Nepočítá se s tím, že k ní přispívá jak očkovaný člověk, tak ten, který získal imunitu proděláním nemoci. Riziko opakování infekce je u osob po covidu, kteří mají protilátky, a riziko infekce u lidí po očkování srovnatelné.

Opakovaná infekce covidem

V této době máme v Česku asi jen 0,5% lidí, kteří onemocněli opakovaně. Staří lidé mohou častěji onemocnět opakovaně pro slabší imunitní systém. Ale není to rozhodně pravidlem (studie v domově zvláštní péče v Břevnici na Hlavlíčkobrodsku potvrdila v krvi seniorů  vysoké protilátky i za 10 měsíců po nemoci.)

 

Je člověk po očkování lépe chráněn než po přirozené infekci?

Přirozená infekce zapojuje mnoho složek imunity – lymfocytů, vzniká mnoho druhů protilátek, paměťových buněk. Tvoří se dokonce i tzv. sekreční protilátky na sliznicích dýchacích cest a zažívacího traktu. Očkování injekcí do svalu vede k vytvoření jednoho typu protilátek, i když ve velkém množství a imunita je více „uniformní“ – nejsou zapojené sliznice a i další složky imunity se zapojují jinak. Očkování používáme proto, abychom zabránili těžkému průběhu infekce, ne proto abychom zabránili onemocnění na 100%.

Mutace koronaviru

 • Mutace delta a zřejmě i další, které se budou postupně na světě objevovat se zdají být mírnější. Zmutovaly do mírné varianty. V Británii proto rozvolnili. Mutace mají mírný průběh u lidí, kteří přišli do kontaktu s první vlnou koronaviru. V Británii, kde byl velký počet nemocných v první vlně, proto nyní rozvolnili a počet nemocných se dramaticky nezvyšuje. V červnu měli ve školách méně než 1% dětí s covidem a to i přesto, že tam děti v rouškách ve škole nechodí.
 • V nepromořených zemích navzdory vysokému počtu očkovaných osob (Izrael, Island) je mutace delta vysoce nakažlivá. V těchto zemích bylo zabráněno přirozenému mixu populace – nemocných, imunních lidí po nemoci a očkovaných rizikových jedinců.
 • V Čechách kvůli vysoké promořenosti celé populace při relativně nižší proočkovanosti je klid. Je zřejmé, že kolektivní imunitu jen očkováním nelze nastavit. Prodělání infekce chrání zřejmě víc.

Budeme se zřejmě v životě setkávat s dalšími a dalšími mutacemi koronaviru, ale náš imunitní systém nás proti nim bude chránit a nemoc se buď neprojeví vůbec, nebo jen s mírnými potížemi. Je dobře, že máme dostatek vakcín pro všechny, ale není nutné plošně či povinně očkovat celou společnost.

Mladí a zdraví ( a neklidní) jedinci

 • Mladí lidé mají nejnižší riziko závažných komplikací po infekci covidem, benefit očkování je po ně minimální. Děti se tak nedoporučuje očkovat ve Velké Británii. I mnoho českých dětí má infekci za sebou a často ji prodělalo bez příznaků. Očkovat imunní děti je tedy zbytečné.

Testování osob

 Plošné testování bezpříznakových osob nedává smysl. WHO nedoporučuje plošné testování pomocí PCR a Ag-testů. Blokuje se tak významně kapacita provozu laboratoří a také proto, že preventivní testování se považuje za málo přínosné.

SOUHRN INFORMACÍ

- nechat si vyšetřit protilátky je proaktivním přístupem k řešení problému. Kdo je má pozitivní, nemusí se bát těžkého průběhu infekce. Kdo protilátky nemá, může se očkovat a bude klidnější. Ale chápeme, že politické rozhodnutí a zákonné normy a nařízení může být zcela jiné než je fungování přirozených dějů v našem těle i v okolí přírodě, se kterou přicházíme do vzájemných interakcí každou vteřinu našeho života. 

Zdroje: 


TEČKA ZE EPIDEMIÍ! (?)

Máte už po očkování EU certifikát, nebo certifikát o provedeném testu nebo certifikát potvrzující infekci (prodělanou nemoc)? Návod na získání certifikátu najdete níže na této straně. 

Pokud potřebujete mít údaje z certifikátu přímo ve svém mobilu, stáhnetě si Appku přímo do mobilu - validační aplikace čTEČKA a TEČKA (jak pro App Store tak Google Play).

- čTEČKA: slouží k okamžitému ověřování platnosti Digitálních COVID certifikátů.

- TEČKA: umožňuje načtení, správu a prezentaci Digitálních COVID certifikátů v mobilu (prokazujete, že jste otestovaní, očkovaní nebo po nemoci)

V jednom telefonu můžete mít certifikáty celé rodiny a to se bude při cestování určitě hodit.


CENTRÁLNÍ REZERVAČNÍ SYSTÉM PRO OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU ve velkokapacitních očkovacích centrech

    Centrální registrační systém

(klikni pro přihlášení)


Pro registraci do systému (pokud nemáte internet, neovládáte počítač, nebo nemůžete pro svoje schopnosti zraku, myšlení, pohybové koordinace, využijte také tyto linky:

 • bezplatná telefonní linka hygieny 1221
 • krajská očkovací linka 800 129 921
 • městská infolinka 800 140 222
 • pomoc seniorům s registrací k očkování také na SVČ Lužánky (telefonicky nebo osobně, s sebou nezapomeňte vzít mobilní telefon)
 • v některých centrech je možné očkování i bez předchozí registrace, jednoduše přijdete na očkování kdy chcete

***Evropsky uznávané e-certifikáty ***

Za účelem možnosti vyzvednutí evropsky uznávaných elektronických certifikátů  o provedeném
očkování, provedeném testu, či prodělaném onemocnění, vytvořil Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR na pokyn Ministerstva zdravotnictví, očkovací portál občana, kde si každý občan může ověřit svá zaznamenaná očkování a provedené testy: 

https://ocko.uzis.cz/

Podrobný návod neleznete ZDE

-  evropský certifikát po očkování, po nemoci nebo po provedeném testu

(papírový certifikát nevyžaduje žádné razítko nebo potvrzení z naší strany, v tomto ohledu již nepotřebujete lékařskou zprávu z ordinace a proto ji nevyžadujte, přemýšlejte ale o jednodušší verzi - on-li v mobilu - viz appka v telefonu)

 • Stávající vakcinační certifikáty nejsou od 7.7.2021 zasílány emailem jako zip soubor chráněný heslem, ale uživatelé budou směrováni na portál očko (ocko.uzis.cz), kde si certifikát vyzvednou všichni, kdo jej potřebují. Na tomto webu jsou všechny výše zmíněné druhy certifikátů a to v nové podobě (certifikát o testu, o prodělaném onemocnění a vakcinační certifikát). Od tohoto data jsou také dostupné certifikáty o očkování po první dávce.
 • autentizační mechanismus umožní přihlásit se na portál očko i cizincům, případně dětem bez OP.
 • Původní certifikáty o vakcinaci (se státním znakem ČR v záhlaví) již nebudou platné, ale bude možné si je rychle vyměnit a to naskenováním QR kódu na certifikátu, následně se v internetovém prohlížeči zobrazí certifikát nový (výměna kus za kus).

frant_proti.jpg

OČKOVÁNÍ V NAŠÍ ORDINACI PRAKTICKÉHO LÉKAŘE

čtěte aktuální info k 22.10.2021

 • pokud máte zájem o tzv přeočkování (tzv. nová dávka po základním schématu), kontaktujte ordinaci, jak budeme mít dostatečný počet zájemců, můžeme vakcínu objednat (Spikevax/Moderna, možná také Comirnaty/Pfizer). Dávka se podává nejdříve za 6 měsíců po základním schématu očkování bez ohledu na to jakou vakcínou jste byli očkováni dříve
 • pokud Vám přišla sms nebo email, že můžete jít na přeočkování, tak se také jednoduše obracejte na očkovací centra (očkují s registrací i bez registrace - aktuálně NAJDETE ZDE)
 • očkování samoplátců se provádí v očkovacích centrech (v Brně: FN U sv. Anny a FN Brno - viz. jejich webové stránky)

- pokud se chcete očkovat i jinde než v očkovacím centru a i jinou vakcínou, podívejte se do níže uvedeného odkazu -  kteří lékaři mají ještě volné vakcíny a zavolejte se do příslušné ordinace o termín:

https://ockovani.opendatalab.cz/

https://bit.ly/COVID19-zachran-vakcinu


  Pandemie je problémem v celém světě - v tom našem (rozvinutém) i v zemích třetího světa*.

  Ale věřte tomu, pandemie se nakonec změní v epidemii... Tak to na světě funguje. 


  * proč takové pojmenování vlastně vzniklo? Podívejte se třeba do Wikipedie

  Třetí svět je označení, používané pro státy světa, jež jsou považovány za ekonomicky málo rozvinuté. Rozdělení zemí na „světy“ vzniklo během studené války (autorem samotného termínu je francouzský demograf Alfred Sauvy), kdy jím byly označovány státy, které nepatřily ani do prvního, ani do druhého světa (tj. ani mezi západní kapitalistické státy, ani země socialistického bloku). Přestože oprávněnost označení je diskutována, byl termín přijat mnoha rozvojovými zeměmi, zejména členy Hnutí nezúčastněných zemí. Stalo se stereotypem odkazovat na ekonomicky málo rozvinuté země jako na „země třetího světa“ (ačkoliv některé neutrální země byly velmi prosperující). Od konce studené války se tento termín používal stále méně a začal se nahrazovat termínem například „nejméně rozvinuté země“.


  Očkovací látky, které jsou nyní již ve světě jsou scháleny předními světovými lékovými agenturami:

  - EMA - European Medicines Agency, Amsterdam, Evropa

  - FDA - Food and Drug AdministrationNew Hampshire Avenue, Silver Spring, MD 20993, U.S.A.


  BEZPEČNOST VAKCÍN

  I když se vám může zdát že výzkum a výroba vakcín probíhá rychle a že snad nebyl čas je řádně otestovat a jinak vyzkoušet, opak je pravdou. Všechny očkovací látky procházejí všemi fázemi výzkumu a jsou bezpečné a účinné. Jejich základ vznikl již při epidemii SARS v jihovýchodní Asii nebo MERS na Středním Východě. V té době šlo také o nebepečnou epidemii koronaviru. Nová doba i výzvy které přináší s sebou přinesla nové postupy a nový výzkum. Díky nový technologiím se vše, v tom dobrém slova smyslu, zrychlilo. I to je pozitivní dopad koronakrize. Člověk je tvor pohodlný a pořád zkoumá jak něco udělat jinak – jednodušeji, rychleji, s menší námahou. I očkovací látka proti chřipce je každý rok "nová" - musí se změnit její složení,  aby tak reagovala na aktuální chřipkové viry, které v tu danou sezonu létají po světě mezi lidmi. Tato výroba nové chřipkové vakcíny se musí stihnout za méně než rok - vždy je to závod s časem. Vakcíny proti covidu proto nejsou vůbec žádnou novinkou - na jejich výzkumu až do konečné fáze, kdy se mohou použít pracovalo na celém světě velké množství lidí. Svět soustředil obrovské finanční a odborné kapacity, které dokázaly očkovací látky vyprodukovat v kratším čase než se čekalo. A to je výborná zpráva pro celé lidstvo.


  FAKE NEWS

  Prosím nevěřte častým desinformacím v médiích a "fake news", které se s očkováním šíří stejně rychle jako infekční nemoci po celém světě. Doménou fake news v současné době bývají dezinformační weby, sociální sítě, šířeny ale mohou být prostřednictvím všech mediálních platforem.  Pokud se chcete o fake news dozvědět více, následujte tento odkaz z WIKIPEDIE.

  Pokud chcete v dnešním světě přeplněném informacemi poznat falešnou zprávu (fake news), přečtěte si odkaz třeba z Českého Rozhlasu - a teď už si na vás šiřitelé falešných zpráv jen tak netroufnout, nebudete jejich obětí a nebudete jednoduše šířit takové informace mezi ostatní lidi, třeba své známé. Pozor, sociální sítě nebývají zdrojem ověřených zpráv a informací. Ale velmi rychle se tyto "seriozně tvářící informace" šíří - vlastně jsou sdíleny tak rychle jako se přenáší respirační infekční nemoci.        A že je s takovými infekcemi někdy velmi těžký boj, už znáte sami. A stejné je to i ve virtuálním prostředí různých platforem - i zde se "infekce" v podobě fake news šíří také rychle. Je tak jednoduché takovou informaci přeposlat všem svým sdíleným kontaktům.... :-(


  14.10.2021 - aktualizace!

  INFORMACE PRO LÉKAŘE, ZDRAVOTNICKOU VEŘEJNOST

  ČLK > / ČLK / Aktuality / Důležité informace o léčbě Covid-19 (lkcr.cz)


  14.10.2021 - aktualizace!

  INFORMACE PRO PACIENTY - DOSTUPNÁ DOMÁCÍ LÉČBA COVID-19

  Léčba je nadále symptomatická - podle potíží, které máte: při teplotě nad 38 C vezměte Paralen (paracetamol) 500 mg max dávka je 4 gramy denně - tj 2-2-2-2 tbl (překročení dávky může vést k selhání jater), nebo Ibalgin 400 mg (Ibuprofen) max 3x denně 1 tbl (1-1-1).  Na suchý kašel Levopront, Stoptussin, Tussin.  Pokud máte kašel s hleny Erdomed sáček 3x denně (poslední dávku cca v 17 hodin, aby nedocházelo k dráždění na kašel v nočních hodinách). V případě poruchy čichu k regeneraci čichového nervu vitamíny skupiny B - Milgamma N 3x1 po dobu trvání potíží s čichem a chutí. Na rýmu nosní kapky (Muconasal, Olynth, Afrin, Nasivin, Sanorin) - používejte max 1 týden, jinak Vám hrozí poškození nosních sliznic.  Vhodná Vincentka spray, Sterimar spray (solné roztoky - možno používat do nosu delší dobu - i několik týdnů).  Dostatek tekutin, klidový režim

  Novinka: vybraným rizikovým lidem je k dispozici léčba infuzí Regeneron

  - monoklonání protilátka REGN-CoV-2 - podává se v nemocnici . viz 2. link níže (Rady pacientům...)

  JAK STONAT S COVIDEM DOMA

  MZ_DP_4_Rady_pacientům_domácí léčba covidu-19_final_KMIL.pdf


  ZTRATILI JSTE ČICH? NEZOUFEJTE, ZKUSTE PRAVIDELNÝ ČICHOVÝ TRÉNINK!

  Čich

  Jako prevenci před virovou infekcí (nejen covid19) a zlepšení imunity zařaďte do Vašeho života zdravé jídlopohyb, dobrý spánek a doplňte přechodně o užívání vitamínu BCD a Omega3 mastných kyselin - rybí tuk (význam výše uvedeného byl mnohokrát potvrzen). 


  say: welcome autumn!

  Změna je život a život je změna. Každý den přináší něco nového.

  Přejeme vám  PĚKNÝ PODZIM

              


  Informací o dnešní světě je mnoho, všichni jsme si zvykli rozporovat vše a o všem. Pokud se chcete dozvědět více k dnešní situaci bez dezinformací, bez senzačních zpráv, přečtě si: 

  Vědkyně Koutná: Paměťová imunita chrání po prodělání covidu nejméně rok (Novinky.cz, 23.12.2020)


  Mikroorganismy (viry, bakterie, houby, plísně,...) tu s námi vždy byly, jsou i budou. Někteří původci infekcí přicházejí v epidemiích pravidelně každý rok (viry chřipky), jiní za mnoho let. Objevují se původci nových lidských onemocnění, jejichž zdrojem často bývají zvířata (tzv. antropozoonozy). Nad mnohými zatím máme kontrolu (očkování), některé dokážeme léčit. Na mnoho z nich léčbu nemáme žádnout. Když v boji i výzkumu zpomalíme, řada nemocí, které znáte z vyprávění nebo z jiných částí světa se brzy vrátí (tuberkuloza, spalničky, příušnice, černý kašel, záškrt, přenosná obrna,...). Zeptejte se nás, jak se proti některým infekcím bránit již dnes. 

  Aktuální informace ke coronaviru SARS-Cov2 a nemoci COVID-19 

  Státní zdravotní ústav: http://www.szu.cz/tema/prevence/2019ncov

  Česká televize: https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/3037207-koronavirus

  Ministerstvo zdravotnictví: https://koronavirus.mzcr.cz/

  WHO: World Health Organization: https://www.who.int/

  CDC: Centers for Disease Control and Prevention: https://www.cdc.gov/

  inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.