4.12.2023

C19 AKTUÁLNĚ - ODPOVĚDI NA NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY K SOUČASNÉ SITUACI

Dne 05.05.2023 oznámila Světová zdravotnická organizace konec globálního stavu nouze v souvislosti
s onemocněním covid-19, který vstoupil v platnost 30.01.2020. A to je přece skvělá zpráva. 

Každopádně se nyní (podzim a zima 2023) počet případů nemoci opět zvyšuje.

Mám rizikový kontakt, musím do karantény?

Ne. Karantény byly zrušeny. Doporučuji se sledovat svůj stav av případě příznaků se otestovat. Lepší je také vyhnout se kontaktu s rizikovými skupinami v nejbližších dnech.

Jaké má covid příznaky?

Podobné jako chřipka. Projevuje se zvýšenou teplotou, suchým kašlem, rýmou a škrábáním v krku, únavou, bolestí, nočním pocením, ale i průjmem a zvracením. 

Mám podezření na covid, co dělat?

Udělat si samotest zakoupený v lékárně. Žádanku do odběrového centra může vypsat i lékař, případně provést test u sebe v ordinaci. V každém případě je doporučeno poradit se s lékařem a domluvit se na případné návštěvě v ordinaci.

Mám potvrzený covid, co teď?

Pokud máte jen pozitivní test a nemáte žádné potíže, nemusíte zůstávat doma v izolaci, nemusíte mít vystavenou pracovní neschopnost. Záleží na individuálním riziku. V yšší míra rizika je například u zaměstnanců ve zdravotnictví nebo pobytových sociálních službách. Roli můžete hrát také možnost nosit v práci respirátor.

Kde se mohu nechat otestovat?

Aktuálně funguje 380 odběrových míst po celém Česku. Přesný výčet je na www.testovani.uzis.cz , na test můžete přijít ik nám. Používáme přesné imunofluorescenční analýzy na analyzátoru.  

Je testování bezplatné?

Pouze v případě, že má člověk příznaky nemoci a žádanku od lékaře. V ostatních případech platí test. Cena PCR testu je zastropována na 853 korun bez daně, antigenní test na 204 korun bez daně. Účtovat si mohou centra nadstandardních služeb. K dispozici jsou v lékárnách i antigenní samotesty.

Kde se mohu nechat naočkovat?

Vzhledem k malému zájmu zatím vakcínu proti C19 neobjednáváme do ordinace - mnoho dávek musíme totiž likvidovat, distributor nerozváží jednotlivé dávky, ale např. minimálně dávek 30.... Fungují aktuální očkovací místa (seznam ZDE ). Např. v Brně na Imunologii v Nemocnici u sv. Anny je očkovací místo každý pátek - info ZDE 

Zřetel je třeba brát na provozní dobu centrum. Bez registrace je možné přijít cca do 56 centra.

Kdo má nárok na očkování?

Aktuálně všichni starší 5 let. U takto malých dětí až do 15 let je nutná přítomnost zákonného zástupce. Očkování proti covidu je zdarma, platí ho pojišťovna.

Jak dlouho trvá ochrana po očkování ?

S novými studiemi se informace zpřesňují. U základního dvoudávkového očkování se uvádí půl roku. Poté začne ochrana před nakažením klesat, stejně tak ochrana proti těžkému průběhu. Ochrana po očkování tedy není dlouhodobá, podobně jako třeba i chřipky - i zde chodí člověk na ochranu každý rok z důvodu změny chřipkových virů. 

Pro koho je očkování proti C19 v současnosti doporučeno? 

Očkování je v současné době určené hlavně pro rizikovou populaci - pro lidi s chronickými problémy se srdcem, plícemi, ledvinami, diabetem a podobně

Jaká opatření aktuálně platí?

Žádná. Všechna protiepidemická nařízení skončila s pandemickou pohotovostí 5. května. Další restrikce vláda zavádět nechce. Vsází na ohleduplnost a zodpovědnost lidí, kteří, pokud se necítí dobře, zůstanou doma.

Kde nosit respirátor?

Nošení respirátoru ani roušek není nařízeno. Ministerstvo zdravotnictví to však doporučuje ve veřejné dopravě a zdravotních či sociálních zařízeních. Jako podmínku návštěvy si to případně mohou dát nemocnice a také při návštěvě naší ordinace a zjevných respiračních potížích mějte roušku/ respirátor už v čekárně. Omezíte šíření infekce na další lidi, kteří s Vámi v čekárně jsou.

Jak dlouho po pozitivním testu trvá karanténa/ pracovní neschopnost?

- je zrušeno, posuzuje se individuální riziko u konkrétního člověka - např. větší míra možného šíření infekce při práci zdravotníka, sociálního pracovníka,... atd.


7.12.2021

In the Same Breath - připomeň si a sleduj začátek pandemie ve Wu-chanu v Číně

700.jpg    

Ve věku 34 let (7.2.2020) zemřel čínský lékař Li Wen-liang , kterého policie obvinila z šíření poplašných zpráv, když se už v prosinci 2019 snažila varovat ostatní kvůli koronaviru. Zpráva o jeho úmrtí nejprve oblétla svět, poté ji čínská média dementovala s tím, že lékaři o jeho život bojují. Nakonec ale nemocnice sdělila, že lékař opravdu skonal. Li Wen-liang pracoval jako oční lékař ve Wu-chanu. Už v prvních týdnech začínající epidemie zveřejnila čínská aplikace WeChat zprávu o tom, že sedm pacientů v nemocnici diagnostikovali nemocnou podobu se chorobou SARS a že nemocní byli umístěni do karantény. Své kolegyně v diskusní skupině varovaly před možným propuknutím epidemie a radil jim, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky.Krátce zveřejnění této zprávy o wuchanské policii obvinila ze šíření nepravdivých zvěstí. „Pokud budete tvrdohlavě pokračovat v ilegálních aktivitách, budete povolávat ke spravedlnosti – rozumíte?“ stálo v dokumentu, který musel Li podepsat. Byl jedním z několika lékařů, na které se policie tímto způsobem smrtí, když se pokusil o pomoc s virem informovat v počátcích epidemie.  Li Wen-Liang

hboVe stejném dechu (In The Same Breath)

Dokument Nanfu Wang se zabývá jak pandemií COVID-19, tak politickými agendami, které ji obklopují v Číně a USA. V obou společnostech mohou dezinformace vést k hrozným důsledkům… politici dávají svůj vlastní politický program před veřejné zdraví. 

Můžete sledovat na HBO. 

https://www.youtube.com/watch?v=PIMsALZlvuQ

https://www.justwatch.com/cz/film/jednim-dechem


6.4.2023

TĚHOTNÉ ŽENY A OČKOVÁNÍ - častý dotaz v ordinaci

 • covid19: ANO - proti covidu je možné po 1. trimestru , posilující dávka pak po 5 měsících od základního očkování
 • chřipka: ANO - proti chřipce v 1., 2. i 3. trimestru (tedy v každém trimestru)
 • černý kašel: ANO - proti černému kašli nejlépe ve 3. trimestru


  * Centrální registrační systém

  * Přehled aktuálních očkovacích míst  (s registrací i bez registrace, podle typu vakcíny, pro samoplátce)

  * Evropské uznávané e-certifikáty

  * Ministerstvo zdravotnictví k očkování proti C19

  frant_proti.jpg

  OČKOVÁNÍ PROTI C19 V NAŠÍ ORDINACI PRAKTICKÉHO LÉKAŘE

  přečti si aktuální info k 4.12.2023

  • Pokud se chcete očkovat novou vakcínou, objednejte se do aktivního očkovacího centra, v ordinaci pro malý zájem neočkujeme
  • Nová varianta Omicron má nadále u lidí v převážné většině lehký průběh podobný chřipce
  • Nadále platí, že očkování nechrání před samotnou nemocí, ale před těžkým průběhem . Hlavně rizikové skupiny obyvatel by neměly zapomenout, že před těžkým průběhem nemoci je ochrání hlavně očkování.
  • Mnohem hůř stonají lidé, kteří jsou obézní, mají vysoký krevní tlak, cukrovku nebo nemocný kardiovaskulární systém. To často vede k těžkému průběhu, což lze ovlivnit životním stylem. (!)
  • Očkování má ochranu cca šest měsíců po podání dávky, ochrana není dlouhodobá
  • Na event pře-očkování proti variantě Omicron by měli myslet hlavně SENIOŘI a LIDÉ S CHRONICKÝMI NEMOCEMI (srdce, plic, jater, ledvin, diabetem, nádorovými nemocemi a podobně)

   Očkovací látky, které jsou nyní již ve světě jsou scháleny předními světovými lékovými agenturami:

   - EMA - Evropská léková agentura , Amsterdam, Evropa

   - FDA - Food and Drug AdministrationNew Hampshire Avenue, Silver Spring, MD 20993, USA


   15.3.2022 - aktualizace!

   INFORMACE PRO PACIENTY - DOMÁCÍ LÉČBA C19 u mírného průběhu au lidí bez větších zdravotních rizik

   Léčba je nadále symptomatická - podle potíží, které máte: při teplotě nad 38 stC vezměte Paralen (paracetamol) 500 mg max dávka je 4 gramy denně - tj 2-2-2-2 tbl (překročení dávky může vést k selhání jater!), nebo Ibalgin 400 mg (Ibuprofen) max 3x denně 1 tbl (1-1-1).  Na suchý kašel Levopront, Stoptussin, Tussin.   Pokud máte kašel s hleny Erdomed sáček 3x denně (poslední dávka cca v 17 hodin, aby nedocházelo k dráždění na kašel v nočních hodinách). V případě poruchy čichu k regeneraci čichového nervu vitamíny skupiny B např. Milgamma N 3x1 po dobu trvání potíží s čichem a chutí. Na rýmu nosní kapky (Muconasal, Olynth, Afrin, Nasivin, Sanorin) - používejte max 1 týden , jinak Vám hrozí poškození nosních sliznic. Vhodná Vincentka sprej, Sterimar sprej (tyto solné roztoky - možno používat do nosu delší dobu - i několik týdnů).  Dostatek tekutin, klidový režim . Na zvážení lékařem pak Isoprinosine tbl a Atrovent sprej (oba léky jsou na předpis).

   Vybraným rizikovým lidem je k dispozici léčba infuzí Regeneron a Lagevrio tablety a Paxlovid tablety

   - monoklonání protilátky REGN-CoV-2 (Regeneron) - podává se v nemocnici . viz 2. odkaz níže (Rady pacientům...)

   JAK STONAT S COVIDEM DOMA

   MZ_DP_4_Rady_pacientům_domácí léčba covidu-19_final_KMIL.pdf


   ZTRATILI JSTE ČICH? NEZOUFEJTE, ZKUSTE PRAVIDELNÝ ČICHOVÝ TRÉNINK!

   Čich

   Jako prevenci před virovou infekcí (nejen covid19) a zlepšení imunity zařaďte do vašeho zdravého života jídlopohyb , dobrý  spánek  a doplňte přechodně o užívání  vitamínu BCD  a  Omega3  mastných kyselin - rybí tuk  (význam výše byl mnohokrát potvrzen). 


   kolečkáři (1).jpg

               ŽIVOT JE JAKO JÍZDA NA KOLE . ABY JSI UDRŽEL ROVNOVÁHU, MUSÍŠ BÝT NEUSTÁLE V POHYBU .

   ČASTO MUSÍŠ POŘÁDNĚ ŠLÁPNOUT DO PEDÁLŮ, ABY SI SE MOHL CHVÍLI JEN VÉST. 

   JAK ZPOMALÍŠ A ZASTAVÍŠ .................. SPADNEŠ! 


   Mikroorganismy (viry, bakterie, houby, plísně,...) tu s námi vždy byly, jsou i budou. To není překvapením dnešní doby. Někteří původci infekcí přicházejí v epidemiích pravidelně každý rok (viry chřipky), jiní za mnoho let. Objevují se původci nových lidských onemocnění, zdrojem často bývají zvířata (tzv. antropozoonozy). Nad zatím máme kontrolu (očkování), některé dokážeme léčit. Na mnoho z nich nemáme žádnou žádnou. Když v boji i výzkumu zpomalíme, řada nemocí, které znáte z vyprávění nebo z jiných částí světa se brzy vrátí (tuberkuloza, spalničky, příušnice, černý kašel, záškrt, přenosná obrna,...). Zeptejte se nás, jak se proti některým infekcím bránit již dnes. 

   Aktuální informace ke koronaviru SARS-Cov2 a nemoci COVID-19 

   Státní zdravotní ústav:  http://www.szu.cz/tema/prevence/2019ncov

   Česká televize:  https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/3037207-koronavirus

   Ministerstvo zdravotnictví:  https://koronavirus.mzcr.cz/

   WHO:  Světová zdravotnická organizace:  https://www.who.int/

   CDC: Centra pro kontrolu a prevenci nemocí:  https://www.cdc.gov/

   inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.