15.5.2023

C19 AKTUÁLNĚ - ODPOVĚDI NA NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY K SOUČASNÉ SITUACI

Dne 05.05.2023 oznámila Světová zdravotnická organizace konec globálního stavu nouze v souvislosti
s onemocněním covid-19, který vstoupil v platnost 30.01.2020. A to je přece skvělá zpráva. 

Mám rizikový kontakt, musím do karantény?

Ne. Karantény byly zrušeny. Doporučuje se sledovat svůj stav a v případě příznaků se otestovat. Lepší je také vyhnout se kontaktu s rizikovými skupinami v nejbližších dnech.

Jaké má covid příznaky?

Podobné jako chřipka. Projevuje se zvýšenou teplotou, suchým kašlem, rýmou a škrábáním v krku, únavou, bolestí hlavy, nočním pocením, ale i průjmem a zvracením. 

Mám podezření na covid, co dělat?

Udělat si samotest zakoupený v lékárně. Žádanku do odběrového centra může vypsat i lékař, případně provést test u sebe v ordinaci. V každém případě je doporučeno stav telefonicky zkonzultovat s lékařem a domluvit se na případné návštěvě v ordinaci.

Mám potvrzený covid, co teď?

Pokud máte jen pozitivní test a nemáte žádné potíže, nemusíte zůstávat doma v izolaci, nemusíte mít vystavenou pracovní neschopnost. Záleží na individuálním riziku. Vyšší míra rizika je například u zaměstnanců ve zdravotnictví nebo pobytových sociálních službách. Roli může hrát také možnost nosit v práci respirátor.

Kde se mohu nechat otestovat?

Aktuálně funguje 380 odběrových míst po celém Česku. Přesný výčet je na www.testovani.uzis.cz, kde je možné vybrat místa podle kraje i nasmlouvané pojišťovny. Pozor je nutné dát na provozní dobu center, která se liší a přes prázdniny byla omezena.

Je testování bezplatné?

Pouze v případě, že má člověk příznaky nemoci a žádanku od lékaře. V ostatních případech se test platí. Cena PCR testu je zastropována na 853 korun bez daně, antigenní test na 204 korunách bez daně. Účtovat si mohou centra nadstandardní služby. K dispozici jsou v lékárnách i antigenní samotesty.

Kde se mohu nechat naočkovat?

U praktického lékaře, pokud si vakcíny objednal a má je k dispozici. Funguje také přes 260 očkovacích míst (seznam ZDE). Ne všechny podávají posilující dávku, někde se nemohou očkovat děti mladší 15 let.

Na webu je možné navolit možnosti tak, aby bylo jasné, kde, komu a jakou vakcínu mohou podat. Zřetel je třeba brát na provozní dobu center. Bez registrace je možné přijít jen do 56 center.

Kdo má nárok na očkování?

Aktuálně všichni starší 5 let. U takto malých dětí až do 15 let je nutná přítomnost zákonného zástupce. Očkování proti covidu je zdarma, hradí ho pojišťovna.

Kdo má nárok na pře­očkování?

Na třetí, posilující dávku každý od 12 let, kterému uplynulo od základního očkování aspoň 5 měsíců. Čtvrtou, tzv. druhou posilující dávku bude moci dostat starší 18 let, kterému od třetí dávky uplynuly nejméně čtyři měsíce. Doporučuje se zejména rizikovým skupinám.

Jak dlouho trvá ochrana po očkování?

S novými studiemi se informace zpřesňují. U základního dvoudávkového očkování se uvádí půl roku. Poté začne ochrana před nakažením klesat, stejně tak ochrana proti těžkému průběhu. Nespadne ale na nulu.

Pro koho je očkování proti C19 v současnosti nejvhodnější? 

Původce nemoci - koronavirus se od doby objevu ve světě (cca podzim 2019) změnil. Jeho mutace nyní již není tak agresivní a nevyvolává většinou těžké onemocnění. Řada lidí má teploty až horečky a příznaky lehké respirační infekce. Ubývá také počel lidí hospitalizovaných pro těžký průběh nemoci. Očkování je v současné době určené hlavně pro rizikovou populaci - pro lidi s chronickými problémy se srdcem, plícemi, ledvinami, diabetem a podobně. Očkování ale nechrání proti současné variantě viru, neboť se používá původní očkovací látka. 

Jaká opatření aktuálně platí?

Žádná. Všechna protiepidemická nařízení skončila s pandemickou pohotovostí 5. května. Další restrikce vláda zavádět nechce. Vsází na ohleduplnost a zodpovědnost lidí, kteří, pokud se necítí dobře, zůstanou doma.

Kde nosit respirátor?

Nošení respirátoru ani roušek není nařízeno. Ministerstvo zdravotnictví to však doporučuje ve veřejné dopravě a zdravotních či sociálních zařízeních. Jako podmínku návštěv si to případně mohou dát nemocnice.

Jak dlouho po pozitivním testu trvá karanténa/ pracovní neschopnost?

- je zrušeno, posuzuje se individuální riziko u konkrétního člověka - např. větší míra možného šíření infekce při práci zdravotníka, sociálního pracovníka,... atd.


7.12.2021

In the Same Breath - připomeň si a sleduj začátek pandemie ve Wu-chanu

700.jpg    

Ve věku 34 let (7.2.2020) zemřel čínský lékař Li Wen-liang, kterého policie obvinila z šíření poplašné zprávy, když se už v prosinci 2019 snažil varovat ostatní kvůli koronaviru. Zpráva o jeho úmrtí nejprve oblétla svět, poté ji čínská média dementovala s tím, že lékaři o jeho život bojují. Nakonec ale nemocnice sdělila, že lékař opravdu skonal. Li Wen-liang pracoval jako oční lékař ve Wu-chanu. Už v prvních týdnech začínající epidemie zveřejnil na čínské aplikaci WeChat zprávu o tom, že sedmi pacientům v nemocnici diagnostikovali nemoc podobající se chorobě SARS a že nemocní byli umístěni do karantény. Své kolegy v diskusní skupině varoval před možným propuknutím epidemie a radil jim, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky.Krátce po zveřejnění této zprávy ho wuchanská policie obvinila ze šíření nepravdivých zvěstí. „Pokud budete tvrdohlavě pokračovat v ilegálních aktivitách, budete povolán ke spravedlnosti – rozumíte?“ stálo v dokumentu, který musel Li podepsat. Byl jedním z několika lékařů, na které se policie tímto způsobem zaměřila, když se snažili o smrtícím viru informovat už v počátcích epidemie.  Li Wen-Liang

hboVe stejném dechu (In The Same Breath)

Dokument Nanfu Wang se zabývá jak pandemií COVID-19, tak politickými agendami, které ji obklopují v Číně a USA. V obou společnostech mohou dezinformace vést k hrozným důsledkům… politici dávají svůj vlastní politický program před veřejné zdraví. 

Můžete sledovat na HBO. 

https://www.youtube.com/watch?v=PIMsALZlvuQ

https://www.justwatch.com/cz/film/jednim-dechem


6.4.2023

TĚHOTNÉ ŽENY A OČKOVÁNÍ - častý dotaz v ordinaci

 • covid19:  ANO - proti covidu je možné po 1. trimestru, posilující dávka pak po 5 měsích od základního očkování
 • chřipka: ANO - proti chřipce v 1., 2. i 3. trimestru (tedy v každém trimestru)
 • černý kašel: ANO - proti černému kašli nejlépe ve 3. trimestru


  *Centrální registrační systém

  *Přehled aktuální očkovacích míst (s registrací i bez registrace, podle typu vakcíny, pro samoplátce)

  *Evropsky uznávané e-certifikáty

  *Ministerstvo zdravotnictví k očkování proti C19

  frant_proti.jpg

  OČKOVÁNÍ PROTI C19 V NAŠÍ ORDINACI PRAKTICKÉHO LÉKAŘE

  čtěte aktuální info k  6.4.2023

  • Pokud se chcete očkovat novou vakcínou, objednejte se do aktivního očkovacího centra, v ordinaci pro malý zájem neočkujeme
  • Nová varianta Omicron má nadále u lidí v převážné většině lehký průběh podobný chřipce
  • Nadále platí, že očkování nechrání před samotnou nemocí, ale před těžkým průběhem. Hlavně rizikové skupiny obyvatel by neměly zapomenout, že před těžkým průběhem nemoci je ochrání hlavně očkování.
  • Mnohem hůř stonají lidé, kteří jsou obézní, mají vysoký krevní tlak, cukrovku nebo nemocný kardiovaskulární systém. To často vede k těžkému průběhu, což lze ovlivnit životním stylem. (!)
  • Očkování má největší ochranu čtyři až šest měsíců po podání dávky. 
  • Na event pře-očkování proti variantě Omicron by měli myslet hlavně SENIOŘI a LIDÉ S CHRONICKÝMI NEMOCEMI (srdce, plic, jater, ledvin, diabetem, nádorovými nemocemi a podobně)

   Očkovací látky, které jsou nyní již ve světě jsou scháleny předními světovými lékovými agenturami:

   - EMA - European Medicines Agency, Amsterdam, Evropa

   - FDA - Food and Drug AdministrationNew Hampshire Avenue, Silver Spring, MD 20993, U.S.A.


   15.3.2022 - aktualizace!

   INFORMACE PRO PACIENTY - DOMÁCÍ LÉČBA C19 u mírného průběhu a u lidí bez větších zdravotních rizik

   Léčba je nadále symptomatická - podle potíží, které máte: při teplotě nad 38 stC vezměte Paralen (paracetamol) 500 mg max dávka je 4 gramy denně - tj 2-2-2-2 tbl (překročení dávky může vést k selhání jater!), nebo Ibalgin 400 mg (Ibuprofen) max 3x denně 1 tbl (1-1-1).  Na suchý kašel Levopront, Stoptussin, Tussin.  Pokud máte kašel s hleny Erdomed sáček 3x denně (poslední dávku cca v 17 hodin, aby nedocházelo k dráždění na kašel v nočních hodinách). V případě poruchy čichu k regeneraci čichového nervu vitamíny skupiny B např. Milgamma N 3x1 po dobu trvání potíží s čichem a chutí. Na rýmu nosní kapky (Muconasal, Olynth, Afrin, Nasivin, Sanorin) - používejte max 1 týden, jinak Vám hrozí poškození nosních sliznic.  Vhodná Vincentka spray, Sterimar spray (tyto solné roztoky - možno používat do nosu delší dobu - i několik týdnů).  Dostatek tekutin, klidový režim.  Na zvážení lékařem pak Isoprinosine tbl a Atrovent sprej (oba léky jsou na předpis).

   Vybraným rizikovým lidem je k dispozici léčba infuzí Regeneron a Lagevrio tablety a Paxlovid tablety

   - monoklonání protilátka REGN-CoV-2 (Regeneron) - podává se v nemocnici . viz 2. link níže (Rady pacientům...)

   JAK STONAT S COVIDEM DOMA

   MZ_DP_4_Rady_pacientům_domácí léčba covidu-19_final_KMIL.pdf


   ZTRATILI JSTE ČICH? NEZOUFEJTE, ZKUSTE PRAVIDELNÝ ČICHOVÝ TRÉNINK!

   Čich

   Jako prevenci před virovou infekcí (nejen covid19) a zlepšení imunity zařaďte do Vašeho života zdravé jídlopohyb, dobrý spánek a doplňte přechodně o užívání vitamínu BCD a Omega3 mastných kyselin - rybí tuk (význam výše uvedeného byl mnohokrát potvrzen). 


   kolečkáři (1).jpg

               ŽIVOT JE JAKO JÍZDA NA KOLE.  ABY JSI UDRŽEL ROVNOVÁHU, MUSÍŠ BÝT NEUSTÁLE V POHYBU.

   ČASTO MUSÍŠ POŘÁDNĚ ŠLÁPNOUT DO PEDÁLŮ, ABY SI SE MOHL CHVÍLI JEN VÉST. 

   JAK ZPOMALÍŠ  A ZASTAVÍŠ.................. SPADNEŠ! 


   Mikroorganismy (viry, bakterie, houby, plísně,...) tu s námi vždy byly, jsou i budou. To není překvapením dnešní doby. Někteří původci infekcí přicházejí v epidemiích pravidelně každý rok (viry chřipky), jiní za mnoho let. Objevují se původci nových lidských onemocnění, jejichž zdrojem často bývají zvířata (tzv. antropozoonozy). Nad mnohými zatím máme kontrolu (očkování), některé dokážeme léčit. Na mnoho z nich léčbu nemáme žádnout. Když v boji i výzkumu zpomalíme, řada nemocí, které znáte z vyprávění nebo z jiných částí světa se brzy vrátí (tuberkuloza, spalničky, příušnice, černý kašel, záškrt, přenosná obrna,...). Zeptejte se nás, jak se proti některým infekcím bránit již dnes. 

   Aktuální informace ke coronaviru SARS-Cov2 a nemoci COVID-19 

   Státní zdravotní ústav: http://www.szu.cz/tema/prevence/2019ncov

   Česká televize: https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/3037207-koronavirus

   Ministerstvo zdravotnictví: https://koronavirus.mzcr.cz/

   WHO: World Health Organization: https://www.who.int/

   CDC: Centers for Disease Control and Prevention: https://www.cdc.gov/

   inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.