JDI SE .............

                   .......... BODNOUT!

                  (SAMOZŘEJMĚ PROTI COVIDU...........)

 

Aktualizováno 19.7.2021

Vážení pacienti, očkování v Česku probíhá vcelku rychle. 

V tomto čase se mohou registrovat k očkování i osoby starší 12 let.

Otevřela se očkovací místa, na kterých není potřeba předchozí registrace. Na tato místa stačí přijít a nechat se naočkovat.
Najdete je na několika místech v České republice:

 • v Praze v obchodním centru Westfield Chodov, provozní doba je od pondělí do pátku od 10 do 20 hodin, o víkendech od 10 do 19 hodin.
 • v Praze na hlavním nádraží, provozní doba je každý den od 7 do 19 hodin.
 • v pondělí 19. 7. se otevírá očkovací místo v Praze v obchodním centru na Smíchově, provozní doba je každý den od 9 do 20 hodin.
 • od středy 21. 7. se otevírá očkovací místo v Brně v obchodním centru Olympia, provozní doba je každý den od 10 do 20 hodin.
 • od středy 21. 7. se otevírá očkovací místo v obchodní centru Forum Nová Karolina v Ostravě, provozní doba je každý dne od 8 do 19 hodin.

Seznam vybraných očkovacích míst v krajích, na něž se lze obrátit v případě potřeby doočkování druhou dávkou očkovací látky (Tato očkovací místa jsou určena pro osoby, kterým byla první dávka aplikována buď v zahraničí nebo u poskytovatelů zdravotních služeb, kteří již danou očkovací látkou nedisponují. Jak pro pojištěné osoby, tak pro samoplátce).

- potřebuji 2. dávku AstraZeneca (Vaxzevria)?

- potřebuji 2. dávku Moderna (Spikevax)?

Nejste pojištěni v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR nebo ostatních státech EU? I pro Vás je očkování doporučeno. Cena je cca 810 CZK. 


TEČKA ZE EPIDEMIÍ! (?)

Máte už po očkování EU certifikát, nebo certifikát o provedeném testu nebo certifikát potvrzující infekci (prodělanou nemoc)? Návod na získání certifikátu najdete níže na této straně. 

Pokud potřebujete mít údaje z certifikátu přímo ve svém mobilu, stáhnetě si Appku přímo do mobilu - validační aplikace čTEČKA a TEČKA (jak pro App Store tak Google Play).

- čTEČKA: slouží k okamžitému ověřování platnosti Digitálních COVID certifikátů.

- ČTEČKA: umožňuje načtení, správu a prezentaci Digitálních COVID certifikátů v mobilu.

V jednom telefonu můžete mít certifikáty celé rodiny a to se bude při cestování určitě hodit.


CENTRÁLNÍ REZERVAČNÍ SYSTÉM PRO OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU ve velkokapacitních očkovacích centrech

    Centrální registrační systém

(klikni pro přihlášení)


Pro registraci do systému (pokud nemáte internet, neovládáte počítač, nebo nemůžete pro svoje schopnosti zraku, myšlení, pohybové koordinace, využijte také tyto linky:

 • bezplatná telefonní linka hygieny 1221
 • krajská očkovací linka 800 129 921
 • městská infolinka 800 140 222
 • pomoc seniorům s registrací k očkování také na SVČ Lužánky (telefonicky nebo osobně, s sebou nezapomeňte vzít mobilní telefon)
 • v některých centrech je možné očkování i bez předchozí registrace, jednoduše přijdete na očkování kdy chcete

***Evropsky uznávané e-certifikáty ***

Za účelem možnosti vyzvednutí evropsky uznávaných elektronických certifikátů  o provedeném
očkování, provedeném testu, či prodělaném onemocnění, vytvořil Ústav zdravotnických informací a
statistiky ČR na pokyn Ministerstva zdravotnictví, očkovací portál občana, kde si každý občan může
ověřit svá zaznamenaná očkování a provedené testy: 

https://ocko.uzis.cz/

Podrobný návod neleznete ZDE

-  evropský certifikát po očkování

- evropský certifikát po prodělané nemoci

- evropský certifikát po provedeném testu

(certifikát nevyžaduje žádné razítko nebo podpis z naší strany, v tomto ohledu již nepotřebujete lékařskou zprávu z ordinace)

 • Stávající vakcinační certifikáty se již nebudou od 7.7.2021 zasílat emailem jako zip soubor chráněný heslem, ale uživatelé budou směrováni na portál očko (ocko.uzis.cz), kde si certifikát vyzvednou všichni, kdo jej potřebují. Na tomto webu budou od 1.6.2021 dostupné také všechny výše zmíněné druhy certifikátů a to v nové podobě (certifikát o testu, o prodělaném onemocnění a vakcinační certifikát). Od tohoto data budou také dostupné certifikáty o očkování po první dávce.
 • V týdnu od 7.6. je zaveden do portálu očko (ocko.uzis.cz) také nový autentizační mechanismus, který umožní přihlásit se na portál očko i cizincům, případně dětem bez OP.
 • Původní certifikáty o vakcinaci již nebudou platné, ale bude možné si je rychle vyměnit a to naskenováním qr kódu na certifikátu, následně se v internetovém prohlížeči zobrazí certifikát nový (výměna kus za kus).

frant_proti.jpg

OČKOVÁNÍ V NAŠÍ ORDINACI PRAKTICKÉHO LÉKAŘE

čtěte aktuální info k 19.7.2021

 Co máme v plánu: 

- nyní doočkujeme skupinu lidí 2. dávkou vakcíny AstraZeneca

-  ještě očkujeme také jednodávkovou vakcínu Johnson

- pokud máte zájem o tuto jednodávkovou vakcínu, objednejte se! Vakcína je účinná i na nové indické mutace!

- pokud jste mladší, ale už toho máte v životě také hodně za sebou (chronické nemoci: vysoký tlak, diabetes, plicní nemoci, autoimunitu, onkologickou léčbu, po transplantaci,...),  ozvěte se na konzultaci

- nyní se mohou objednat i lidé u nás neregistrovaní (co mají primárně jiného prakt. lékaře)

- pokud se chcete očkovat i jinde než v očkovacím centru a i jinou vakcínou, podívejte se do níže uvedeného odkazu -  kteří lékaři mají volné vakcíny a zavolejte se do příslušné ordinace o termín:

https://ockovani.opendatalab.cz/

https://bit.ly/COVID19-zachran-vakcinu


  Pandemie je problémem v celém světě - v tom našem (rozvinutém) i v zemích třetího světa*.

  Ale věřte tomu, pandemie se nakonec změní v epidemii... Tak to na světě funguje. 


  * proč takové pojmenování vlastně vzniklo? Podíje se třeba do Wikipedie

  Třetí svět je označení, používané pro státy světa, jež jsou považovány za ekonomicky málo rozvinuté. Rozdělení zemí na „světy“ vzniklo během studené války (autorem samotného termínu je francouzský demograf Alfred Sauvy), kdy jím byly označovány státy, které nepatřily ani do prvního, ani do druhého světa (tj. ani mezi západní kapitalistické státy, ani země socialistického bloku). Přestože oprávněnost označení je diskutována, byl termín přijat mnoha rozvojovými zeměmi, zejména členy Hnutí nezúčastněných zemí. Stalo se stereotypem odkazovat na ekonomicky málo rozvinuté země jako na „země třetího světa“ (ačkoliv některé neutrální země byly velmi prosperující). Od konce studené války se tento termín používal stále méně a začal se nahrazovat termínem například „nejméně rozvinuté země“.


  Aktualizováno 19.7.2021

  NOVINKY K SITUACI S COVIDEM V ČESKU

  Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku od začátku vakcinace zhruba 4,7 milionu obyvatel, to je asi 44 procent populace. Právě proočkovanost je podle odborníků hlavním důvodem, proč epidemie v posledních týdnech ustupuje. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

  Rizikem jsou ale nakažlivější mutace viru, které mohou epidemickou situaci znovu zhoršit. Dominantní variantou koronaviru v Česku je nově delta, původně označovaná jako indická. Převládá ze 70 až 80 procent.  Tato mutace koronaviru se šíří výrazně rychleji, asi o 50 procent oproti variantě alfa, dříve známé jako britská. Zatím jde dokonce o nejinfekčnější ze všech známých variant.

  Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo přes 1,66 milionu lidí, bezmála 98 procent z nich se mezitím vyléčilo a 30 280 nakažených zemřelo.

  Nyní je u nás cca 2 miliony pozitivně testovných, což ve skutečnosti odpovídá asi dvojnásobku - tj 4 milionům lidí po infekci covid. K tomu si připočítejte asi 2 miliony dětí, kteří mají také infekci za sebou (většinou ji prodělaly bez příznaků). To je asi 6 milionů lidí. Mnoho dalších se ke covidu ani nepřiznalo nebo se prostě netestovalo - třeba ztratili čich nebo chuť nebo je bolelo celé tělo a prostě zůstali jen doma a vyleželi to. A pak šli zase do práce, protože nemají na účtě větší finanční rezervu, protože mají půjčky a hypotéku a rodiny.

  Očkovat se také nechávají i lidé, kteří covid již prodělali. Aktuální počet naočkovaných lidí naleznete zde.

  Z toho plyne důležitá věc: lidé v Česku již získávají proti nemoci vceku slušnou imunitu.  Z již rok probíhající studie (od jara 2020) se zjistilo, že lidi po covidu z jara 2020 mají stále buněčnou imunitu proti viru i rok poté. A to je skvělá zpráva.

  Pokud máte covid za sebou (bez větších komplikací) je na tom aspoň něco dalšího pozitivního - máte teď dobře vybudovanou imunitu proti infekci. Dokonce lepší imunitu než po očkování. Na očkování proto nemusíte pospíchat. Naopak u lidí časně očkovaných po přirozené infekci mělo očkování často větší reakci (neboť se znovu rychle imunita proti nemoci aktivovala). Lidský organismus si ještě dobře pamatoval imunitu z prodělané infekce.

  Pro covid+ pacienty se změnila i pravidla pro případnou karanténu - izolaci. Již do ní nemusí nastupovat pokud se následně po svém vyléčení setkají s jiným covid + člověkem. Následujích 180 dnů se také nemusí v práci nebo na jiných místech opakovaně testovat Ag-testy.

  Od 24.5.2021 je v platnosti nové mimořádné opatření: nově se nemusí opakovaně testovat také osoby, které:

  a)  prodělaly laboratorně potvrzený COVID19, a od pozitivního testu neuplynulo více než 180 dní (1/2 roku)

  b) byly očkovány proti COVID19 a doloží, že od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu  uplynulo nejméně 22 dní, nebo  od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu uplynulo nejméně 14 dnů

   Jaké jsou možné časté nežádoucí účinky po očkování?  Většinou bolest hlavy, únava, vyšší teplota a svalová slabost. Ale taky jen bolest ramene, kde se očkovalo. Potíže spontánně odezní většinou do 24 hodin. Jedná se o normální reakci organismu. Možná je to krátkodobě „nepříjemné“, ale přinese vám to ochranu proti infekci.

   Lidé si nechávají vyšetřovat hladinu (koncentraci) protilátek v krvi. Často opakovaně a sledují, zda-li se hladina protilátek mění. K tomu je nutné dodat, že doposud se nezjistilo, jaká je ta správná (ochranná) hladina a co tedy s výsledkem laboratoře vlastně dělat. Imunitní systém člověka je složitý a tvorba protilátek je jen jednou jeho částí a funkcí (ano, tuto tvorbu protilátek můžeme snadno v laboratoři vyšetřit). Na jeho funci se také podílejí buňky (lymfocyty a jiné buňky), tkáně a celé orgány (uzliny, slezina, kostní dřeň,...). Pokud se člověk opakovaně setkává s nějakou infekcí, často si tak imunitu udržuje proti ní dlouhodobě tak, že neonemocní nebo mají epizody nemoci jen lehký průběh. Pokud se s určitou infekcí nebudete "potkávat" více méně pravidelně, tak třeba za několik let váš imunitní systém "paměť" na infekci zcela ztratí. Potkáte-li se s infekcí pak, bude tělo reagovat jako kdyby se s ní zase potkalo poprvé.

   Snad Vám tato informace pomůže v orientaci složitých funkcí a řízení v lidském těle, které objevujeme a učíme se každým dnem. A covidová infekce odborníky mnoho naučila: jak funguje virová infekce, jak imunitní systém na ni reaguje. Covid akceleroval výzkum na celém světě tak, aby váš život byl mnohem kvalitnější.

    


   Očkovací látky, které jsou nyní již ve světě jsou scháleny předními světovými lékovými agenturami:

   - EMA - European Medicines Agency, Amsterdam, Evropa

   - FDA - Food and Drug AdministrationNew Hampshire Avenue, Silver Spring, MD 20993, U.S.A.


   Boj o …….………. vakcínu?!

    26.5.2021

   Vážení pacienti, vážení návštěvníci.

   Vzhledem k nepravidelnosti dodávek vakcín do ordinací praktických lékařů vám v této chvíli doporučujeme očkování v očkovacích centrech, která jsou nyní velmi dobře zásobovaná. Čekací doba na očkování je tam krátká, několik dní. Neváhejte se proto v centrech zaregistrovat - odkaz vizte výše.  Někde můžete využít i očkování bez předchozí registrace. 

   Vzhledem k tomu, že pacienti ztratili trpělivost čekáním na dodávku vakcíny u praktického lékaře a šli se očkovat do očkovacího centra, mají tyto ordinace praktických lékařů často množství dávek vakcíny, která "zbyla".  Vakcínu v dobré vůli objednali a dokonce také již dostali, ale lidé čekáním a nejistotou ztratili zájem. Ovšem máte-li i přesto zájem se rychle naočkovat touto cestou (bez zbytečných registrací, kódů a PINů, zavolejte si do ordinace a předáme vám kontakt na praktického lékaře, který Vás takto může očkovat.  


   Jak uvedl Jonathan S. Duke‑Cohan, Principal Associate in Medicine na Harvard Medical School a vědec na Dana‑Farber Cancer Institute, v Bostonu, USA:

   „Stojí za to očkovat jakoukoli schválenou vakcínou“

   Ano, je to tak. Jakoukoliv vakcínou, kterou pro použití schválila evropská léková agentura (EMA) nebo národní léková agentura (SÚKL).   BEZPEČNOST VAKCÍN

   I když se vám může zdát že výzkum a výroba vakcín probíhá rychle a že snad nebyl čas je řádně otestovat a jinak vyzkoušet, opak je pravdou. Všechny očkovací látky procházejí všemi fázemi výzkumu a jsou bezpečné a účinné. Jejich základ vznikl již při epidemii SARS v jihovýchodní Asii nebo MERS na Středním Východě. V té době šlo také o nebepečnou epidemii koronaviru. Nová doba i výzvy které přináší s sebou přinesla nové postupy a nový výzkum. Díky nový technologiím se vše, v tom dobrém slova smyslu, zrychlilo. I to je pozitivní dopad koronakrize. Člověk je tvor pohodlný a pořád zkoumá jak něco udělat jinak – jednodušeji, rychleji, s menší námahou. I očkovací látka proti chřipce je každý rok "nová" - musí se změnit její složení,  aby tak reagovala na aktuální chřipkové viry, které v tu danou sezonu létají po světě mezi lidmi. Tato výroba nové chřipkové vakcíny se musí stihnout za méně než rok - vždy je to závod s časem. Vakcíny proti covidu proto nejsou vůbec žádnou novinkou - na jejich výzkumu až do konečné fáze, kdy se mohou použít pracovalo na celém světě velké množství lidí. Svět soustředil obrovské finanční a odborné kapacity, které dokázaly očkovací látky vyprodukovat v kratším čase než se čekalo. A to je výborná zpráva pro celé lidstvo.


   FAKE NEWS

   Prosím nevěřte častým desinformacím v médiích a "fake news", které se s očkováním šíří stejně rychle jako infekční nemoci po celém světě. Doménou fake news v současné době bývají dezinformační weby, sociální sítě, šířeny ale mohou být prostřednictvím všech mediálních platforem.  Pokud se chcete o fake news dozvědět více, následujte tento odkaz z WIKIPEDIE.

   Pokud chcete v dnešním světě přeplněném informacemi poznat falešnou zprávu (fake news), přečtěte si odkaz třeba z Českého Rozhlasu - a teď už si na vás šiřitelé falešných zpráv jen tak netroufnout, nebudete jejich obětí a nebudete jednoduše šířit takové informace mezi ostatní lidi, třeba své známé. Pozor, sociální sítě nebývají zdrojem ověřených zpráv a informací. Ale velmi rychle se tyto "seriozně tvářící informace" šíří - vlastně jsou sdíleny tak rychle jako se přenáší respirační infekční nemoci.        A že je s takovými infekcemi někdy velmi těžký boj, už znáte sami. A stejné je to i ve virtuálním prostředí různých platforem - i zde se "infekce" v podobě fake news šíří také rychle. Je tak jednoduché takovou informaci přeposlat všem svým sdíleným kontaktům.... :-(


   INFORMACE PRO LÉKAŘE, ZDRAVOTNICKOU VEŘEJNOST

   Covid-19 informace pro lékaře - Farmaceutická revue.pdf


   INFORMACE PRO PACIENTY - DOSTUPNÁ DOMÁCÍ LÉČBA COVID-19

   Léčba je nadále symptomatická - podle potíží, které máte: při teplotě nad 38 C vezměte Paralen (paracetamol) 500 mg max dávka je 4 gramy denně - tj 2-2-2-2 tbl (překročení dávky může vést k selhání jater), nebo Ibalgin 400 mg (Ibuprofen) max 3x denně 1 tbl (1-1-1).  Na suchý kašel Levopront, Stoptussin, Tussin.  Pokud máte kašel s hleny Erdomed sáček 3x denně (poslední dávku cca v 17 hodin, aby nedocházelo k dráždění na kašel v nočních hodinách). V případě poruchy čichu k regeneraci čichového nervu vitamíny skupiny B - Milgamma N 3x1 po dobu trvání potíží s čichem a chutí. Na rýmu nosní kapky (Muconasal, Olynth, Afrin, Nasivin, Sanorin) - používejte max 1 týden, jinak Vám hrozí poškození nosních sliznic.  Vhodná Vincentka spray, Sterimar spray (solné roztoky - možno používat do nosu delší dobu - i několik týdnů).  Dostatek tekutin, klidový režim

   JAK STONAT S COVIDEM DOMA


   ZTRATILI JSTE ČICH? NEZOUFEJTE, ZKUSTE ČICHOVÝ TRÉNINK!

   Čich

   Jako prevenci před virovou infekcí (nejen covid19) a zlepšení imunity zařaďte do Vašeho života zdravé jídlopohyb, dobrý spánek a doplňte přechodně o užívání vitamínu BCD a Omega3 mastných kyselin - rybí tuk (význam výše uvedeného byl mnohokrát potvrzen). 


   say: welcome summer!

   I přes mnohá opatření a různá a stále se měnící pravidla vám přejeme

   právě teď

   PĚKNÉ LÉTO

               


   Informací o dnešní světě je mnoho, všichni jsme si zvykli rozporovat vše a o všem. Pokud se chcete dozvědět více k dnešní situaci bez dezinformací, bez senzačních zpráv, přečtě si: 

   1. NEJHLUBŠÍ PŘÍČINOU PANDEMICKÉHO SELHÁNÍ ZÁPADU JE NETRPĚLIVOST (autor Ivan Lamper, 17.12.2020, výběr textů z médií)

   2. PROČ SE NECHAT OČKOVAT? DŮVOD JE VLASTNĚ JEN JEDEN (autor Marek Švehla, 10.12.2020, komentář)

   3. Vědkyně Koutná: Paměťová imunita chrání po prodělání covidu nejméně rok (Novinky.cz, 23.12.2020)


   Mikroorganismy (viry, bakterie, houby, plísně,...) tu s námi vždy byly, jsou i budou. Někteří původci infekcí přicházejí v epidemiích pravidelně každý rok (viry chřipky), jiní za mnoho let. Objevují se původci nových lidských onemocnění, jejichž zdrojem často bývají zvířata (tzv. antropozoonozy). Nad mnohými zatím máme kontrolu (očkování), některé dokážeme léčit. Na mnoho z nich léčbu nemáme žádnout. Když v boji i výzkumu zpomalíme, řada nemocí, které znáte z vyprávění nebo z jiných částí světa se brzy vrátí (tuberkuloza, spalničky, příušnice, černý kašel, záškrt, přenosná obrna,...). Zeptejte se nás, jak se proti některým infekcím bránit již dnes. 

   Aktuální informace ke coronaviru SARS-Cov2 a nemoci COVID-19 

   Státní zdravotní ústav: http://www.szu.cz/tema/prevence/2019ncov

   Česká televize: https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/3037207-koronavirus

   Ministerstvo zdravotnictví: https://koronavirus.mzcr.cz/

   WHO: World Health Organization: https://www.who.int/

   CDC: Centers for Disease Control and Prevention: https://www.cdc.gov/

   inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.