JDI SE........

.......BODNOUT!

(SAMOZŘEJMĚ PROTI COVIDU)

5.3.2021

V tento čas ale, bohužel, není dostatek vakcín pro očkování, které jsou do zemí eu dodávány. Proto se v současné době navyšují kapacity jednoho výrobního místa v Belgii, aby pak jeho denní výrobní kapacita byla několikrát vyšší než je tomu doposud. Vakcíny hromadně nakoupila Evropská unie a distribuci zajistí samy farmaceutické firmy. Ještě že tak, sice jich zatím máme v první fázi málo (na což ale žehrají všechny evropské země), ale aspoň nemusíme sledovat podobné trapné divadlo, jako když se naši ministři klaněli před čínským letadlem s nekvalitními rouškami. 

Očkovací látky budeme dostávat ve vlnách, podle dopředu daného klíče. Zatím Česko dostalo vakcín jenom několik tisíc, ale rychle jich má přibývat a celkem jich dostaneme pět a půl milionu, víc, když bude potřeba. Ukazuje se, že úzkým hrdlem sou v našem případě jak výrobci tak distribuce, ale i samotné očkování. 

S očkováním jsou připraveni pro své pacienty všichni praktičtí lékaři (cca 5000 ordinací!), také velké firmy jsou ochotné vypomoct s jejich pracovními lékaři . A to se zdá nehrozí. Kdyby premiér řídil firmu, jako teď řídí stát, dávno by mu zkrachovala.

Nejsilnějším argumenty a benefity pro očkování jsou ty nejobyčejnější: touha fungovat, chodit do kin, do divadel, do restaurací, moci cestovat, využívat služeb - prostě pro cestu zpět do "normálního" života.

"Člověk, který je bez potíží a všechna očkování v životě zvládl v pohodě, by měl mít tu odpovědnost a nechat se naočkovat. Ne kvůli sobě, protože by covid-19 na víc než 95 procent zvládl, ale kvůli společnosti a kvůli lidem, kteří by očkování nemuseli zvládnout" vystihla to farmakoložka Ludmila Sokolová.

Prozatím jsou v ČR dostupné vakcíny společností Pfizer-BioNTech a Moderna a AstraZeneca.


5.3.2021

CENTRÁLNÍ REZERVAČNÍ SYSTÉM PRO OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU

V ČR se  nadále očkují senioři 70+, lidé v sociálních a zdravotnických zařízeních, zdravotníci. Systém je provozovaný státem.

V naší ordinaci jsme na očkování připraveni. Zatím se u nás můžete pro očkování v ordinaci registrovat:

prozatím lidé 70+ (pak už nepoužívejte registraci do Centrálního registračního systému, dvojí registrace není možná).

Registrace u nás zatím pro naše pacienty, cizí o registraci v naší ordinaci požádat nemohou. Zatím.

V tuto dobu u nás registrace:  pacienti 70+, zdravotníci, sociální pracovníci.  


     Centrální registrační systém

(klikni pro přihlášení)


Pro registraci do systému (pokud nemáte internet, neovládáte počítač, nebo nemůžete pro svoje schopnosti zraku, myšlení, pohybové koordinace, využijte také tyto linky:

 • bezplatná telefonní linka hygieny 1221
 • krajská očkovací linka 800 129 921
 • městská infolinka 800 140 222
 • pomoc seniorům s registrací k očkování také na SVČ Lužánky (telefonicky nebo osobně, s sebou nezapomeňte vzít mobilní telefon)

Chcete číst ještě víc? 


prosinec 2020

Od 27.12.2020 začalo očkování proti covid19 také v Česku. Zatím se používá vakcína od společnosti Pfizer a BioNTech. Tato vakcína vyžaduje zvláštní uchovávání (při -70 stC) - očkování je proto zatím vyhrazeno pro zdravotnická zařízení (nemocnice, centra), která disponují prostředky pro uchovávání tohoto typu vakcíny. 

Začátkem ledna se očekává také schválení pro použití v EU očkovací látky od výrobce Moderna. Postupně by se pak měli očkovat další senioři nebo lidé s vybranými chronickými nemocemi, pracovníci krizové infrastruktury státu nebo zdravotníci mimo nemocnice.

Celkem by ČR měla na základě objednávky EU získat 15,9 milionu dávek vakcíny, které umožní dvěma dávkami naočkovat 8,95 milionu osob, aby bylo naočkováno 70 procent populace. Neočkují se lidé mladší 16 let. Očkování se rozběhlo v celé EU i v dalších zemích.

Jde o jedinou možnost, jak vrátit naše životy do běžných kolejí, bez neustálého opakování zavírání a otevírání obchodů, služeb, nemocnic, kultury. Život bez neustálého a opakovaného testování na virus, život bez zákazu vycházení, bez zákazu návštěv, bez zákazu vidět se s rodinou…bez zákazu cestovat. Bez zákazu zákazů.

Jde o jedinou možnost jak epidemii definitivně zvládnout a umožnit normální život a fungování společnosti. Pojďme spolu zvrátit propouštění a ztrátu práce, ekonomické těžkosti, které jsou čím dál větší.

Očkování je ZCELA BEZPLATNÉ (vakcínu a záležitosti spojené s očkováním platí stát všem občanům ČR).

Vzhledem k tomu, že očkování je stále v počátcích, stále platí: pravidlo 3R, testování (tzv. PCR testy, Antigenní testy), trasování , karanténní a další aktuální protiepidemická opatření ke zmírnění šíření nemoci.  


frant_proti.jpg

OČKOVÁNÍ V NAŠÍ ORDINACI PRAKTICKÉHO LÉKAŘE

čtěte aktuální informace k 24.2.2021 - týká se u nás registrovaných pacientů

Nadále trvá kritický nedostatek vakcín. Trvá i nevůle některých hejtmanů a krajských koordinátorů do očkování zapojit praktické lékaře, krajští koordinátoři to vnímají jako komplikaci.  Z jejich strany trvá snaha preferovat očkovací centra. Krajští koordinátoři rozhodují o distribuci vakcín na území kraje a tento stav jim vyhovuje. Chtějí si tuto pravomoc ponechat a rozhodně zatím nestojí o žádné systémové řešení, protože jim je jasné, že to oslabý jejich pozici. Pan hejtman JmK, snad má proaktivní přístup ke spolupráci. 5000 praktikůl dokáže denně naočkovat velké množství lidí.

 1. Od 1.3. se můžete u nás zaregistrovat na očkování (telefonem, emailem, osobní návštěvou): jste-li pacient 70+           (NEREGISTRUJTE se proto již Centrálním registračním systémem, není totiž možná dvojí registrace)
 1. Nebudeme zatím očkovat učitele, ti se musí očkovat v očkovacích centrech.
 2. Budeme moci očkovat zdravotníky a sociální pracovníky bez ohledu na jejich věk.
 3. Možnost očkovat i mladší pacienty (pod 70 let) s chronickým onemocněním v tuto chvíli není - státní registrační systém to zatím nedovoluje - není zatím tak nastaven (ale smozřejmě bude v čase možné bude)

Zásadním problémem je nyní distribuce vakcín. Praktičtí lékaři většinou nemají k  1.3. vakcínu. Zatím existuje pouze distributor na vakcíny Astra Zeneca a ty jsou v tuto chvíli také jediné, které můžeme v nejbližších týdnech v  ordinaci očekávat. Jejich dodání ale limitují tři zásadní problémy:

 1. Vakcín bude v březnu a dubnu přicházet do ČR poměrně málo. Rychlejší očkování očekáváme v dubnu - květnu
 2. Krajský koordinátor očkování má v tuto chvíli pravomoc stáhnout si jejich nelimitované množství (v extrémním případě všechny) pro potřeby očkovacích center. Teprve zbytek se bude distribuovat praktickým lékařům
 3. Zatím se tedy registrujte na očkování v naší ordinaci - podle počtu pacientů, kteří se chtějí u nás očkovat pak dostaneme počet vakcín. Očkovat prakticky bychom měli v dubnu.

K očkování k nám budete fyzicky pozvání (telefonem, emailem) až ve chvíli, kdy budeme mít pro vás fyzicky vakcínu v ordinaci. Dříve na očkování proto nechoďte, je to zbytečné.  Proto od 1. března se u nás na očkování registrujte (viz vybrané skupiny výše) - to je důležité. Dle Vašěho zájmu pak budeme moci objednat příslušné množství očkovací látky.

Nyní vše koordinuje stát, jednání jsou složitá, distribuce vakcín také. Výrobní firmy mají také své limity, ať již v Evropě nebo jinde ve světě.

Pandemie je problémem v celém světě - v tom našem (rozvinutém) i v zemích třetího světa. 


* proč takové pojmenování vlastně vzniklo? Podíje se třeba do Wikipedie

Třetí svět je označení, používané pro státy světa, jež jsou považovány za ekonomicky málo rozvinuté. Rozdělení zemí na „světy“ vzniklo během studené války (autorem samotného termínu je francouzský demograf Alfred Sauvy), kdy jím byly označovány státy, které nepatřily ani do prvního, ani do druhého světa (tj. ani mezi západní kapitalistické státy, ani země socialistického bloku). Přestože oprávněnost označení je diskutována, byl termín přijat mnoha rozvojovými zeměmi, zejména členy Hnutí nezúčastněných zemí. Stalo se stereotypem odkazovat na ekonomicky málo rozvinuté země jako na „země třetího světa“ (ačkoliv některé neutrální země byly velmi prosperující). Od konce studené války se tento termín používal stále méně a začal se nahrazovat termínem například „nejméně rozvinuté země“.


Tisková zpráva Sdružení praktických lékařů ze dne 26.2.2021

–       Od pondělí, 1.3., se do očkování proti covid-19 zapojuje více než 4000 praktických lékařů a ti jsou připraveni začít okamžitě očkovat – hrozí však, že jejich zapojení bude spíše symbolické.

–       V silách praktických lékařů je velmi rychle naočkovat nejrizikovější pacienty, tedy věkové skupiny 80+ a 70+, stejně jako mladší ročníky s vážnými chronickými nemocemi. To může zásadně přispět ke snížení úmrtnosti na covid-19 a ulevit přetíženým nemocnicím.

–       Jen ve věkové skupině 80+ stále zbývá naočkovat přes 200 000 lidí, tedy více než polovinu osob. Tito lidé se dosud neregistrovali v centrálním rezervačním systému a nikdo jiný, než jejich praktik je naočkovat nedokáže.

ALE

–       Praktikům chybějí vakcíny a injekční stříkačky. Nedostanou dokonce ani všechny vakcíny Astra Zeneca, které byly původně určeny pouze pro použití v ordinacích praktických lékařů. Značná část dodávky této vakcíny však nyní skončí v očkovacích centrech. Proto hrozí, že zapojení praktiků bude spíše symbolické a jejich skutečné schopnosti a kapacity zůstanou nevyužity!

–       Kolik vakcín praktici skutečně dostanou záleží pouze na vůli jednotlivých krajů. Krajští očkovací koordinátoři mají totiž bohužel přednostní právo stáhnout z distribuce vakcíny určené praktikům. Jsou kraje, které o zapojení praktických lékařů nestojí vůbec. Příkladem je Karlovarský kraj, (nejhorší epidemiologická situace v ČR v kombinaci s nejnižší proočkovaností), který oznámil, že se zapojením praktiků vůbec nepočítá a všechnu vakcínu Astra Zeneca pošle do velkokapacitního očkovacího centra v KV Aréně.

Předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka za praktiky vzkazuje ministerstvu zdravotnictví a hejtmanům:

„Pokud to myslíte s očkováním nejrizikovějších pacientů v našich ordinacích skutečně vážně, dejte pro ně v březnu 100 dávek vakcíny každému praktikovi zapojenému do očkování.“


Očkování je bezplatné a pro všechny. Pokud se podaří proočkovat  aspoň 60% populace (asi 5,5 milionu lidí) přestane se virus snadno šířit a epidemie bude pod kontrolou. Čím více očkovaných lidí, tím menší šance pro virus, že se bude snadno a dál šířit. To chceme v Česku, v Evropě, na celém světě. Všechny ale nelze proočkovat v jeden den, a proto je v plánu několik etap očkování:

  Lidé, kteří covid19 mají za sebou se mohou očkovat např. na podzim 2021 i déle. Pro covid+ pacienty se změnila i pravidla pro případnou karanténu - izolaci.

  Jaké jsou možné nežádoucí účinky po očkování?  Bolest hlavy, únava, vyšší teplota a svalová slabost. Potíže spontánně odezní do 24 hodin. Jedná se o normální reakci organismu. Možná je krátkodobě „nepříjemná“, ovšem přinese vám dlouhodobou ochranu proti infekci.


   Očkovací látky, které jsou nyní již ve světě jsou scháleny předními světovými lékovými agenturami:

  - EMA - European Medicines Agency, Amsterdam, Evropa

  - FDA - Food and Drug AdministrationNew Hampshire Avenue, Silver Spring, MD 20993, U.S.A.


  TELL Me More: Vaccine Safety

  Zjistěte více o monitorování bezpečnosti vakcín COVID-19 od komisaře FDA Dr. Stephena Hahna a dalších

  Everything clear? Great! You are a scientist! Right now!

  Je už všechno jasné? Výborně! Teď jsi vědec!


  8 věcí které byste měli vědět o očkovacím programu covid19

  americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb


  Strategie očkování proti covid19

  zjisti víc - česká verze 


  BEZPEČNOST VAKCÍN

  I když se vám může zdát že výzkum a výroba vakcín probíhá rychle a že snad nebyl čas je řádně otestovat a jinak vyzkoušet, opak je pravdou. Všechny očkovací látky procházejí všemi fázemi výzkumu a jsou bezpečné a účinné. Jejich základ vznikl již při epidemii SARS v jihovýchodní Asii nebo MERS na Středním Východě. V té době šlo také o nebepečnou epidemii koronaviru. Nová doba i výzvy které přináší s sebou přinesla nové postupy a nový výzkum. Díky nový technologiím se vše, v tom dobrém slova smyslu, zrychlilo. I to je pozitivní dopad koronakrize. Člověk je tvor pohodlný a pořád zkoumá jak něco udělat jinak – jednodušeji, rychleji, s menší námahou. I očkovací látka proti chřipce je každý rok "nová" - musí se změnit její složení,  aby tak reaguvala na aktuální chřipkové viry, které v tu danou sezonu létají po světě mezi lidmi. Tato výroba nové chřipkové vakcíny se musí stihnout za méně než rok - vždy je to závod s časem. Vakcíny proti covidu proto nejsou vůbec žádnou novinkou - na jejich výzkumu až do konečné fáze, kdy se mohou použít pracovalo na celém světě velké množství lidí. Svět soustředil obrovské finanční a odborné kapacity, které dokázaly očkovací látky vyprodukovat v kratším čase než se čekalo. A to je výborná zpráva pro celé lidstvo.

   

  Mám velkou radost, že už možná vidíme konce koronakrize a že budeme moci dát životům jasnější směr i budoucnost.  Každý z nás máme svou odpovědnost. 


  FAKE NEWS

  Prosím nevěřte častým desinformacím v médiích a "fake news", které se s očkováním šíří stejně rychle jako infekční nemoci po celém světě. Doménou fake news v současné době bývají dezinformační weby, sociální sítě, šířeny ale mohou být prostřednictvím všech mediálních platforem.  Pokud se chcete o fake news dozvědět více, následujte tento odkaz z WIKIPEDIE.

  Pokud chcete v dnešním světě přeplněném informacemi poznat falešnou zprávu (fake news), přečtěte si odkaz třeba z Českého Rozhlasu - a teď už si na vás šiřitelé falešných zpráv jen tak netroufnout, nebudete jejich obětí a nebudete jednoduše šířit takové informace mezi ostatní lidi, třeba své známé. Pozor, sociální sítě nebývají zdrojem ověřených zpráv a informací. Ale velmi rychle se tyto "seriozně tvářící informace" šíří - vlastně jsou sdíleny tak rychle jako se přenáší respirační infekční nemoci.        A že je s takovými infekcemi někdy velmi těžký boj, už znáte sami. A stejné je to i ve virtuálním prostředí různých platforem - i zde se "infekce" v podobě fake news šíří také rychle. Je tak jednoduché takovou informaci přeposlat všem svým sdíleným kontaktům.... :-(  podzim 2020 

  V posledních týdnech jsme svědky řady „informačních“ a „dezinformačních“ mediálních kampaní nejen o tomto onemocnění, ale především o zdravotnických opatřeních, která by měla či neměla být zaváděna. Jsou představovány lékařskými „kapacitami“, vědeckými i společenskými „elitami“, nejrůznějšími celebritami, ale skuteční odborníci, kteří mají dostatek teoretických i praktických znalostí s infekčními chorobami, příliš slyšet nejsou. Aktuální vydání časopisu Farmakoterapeutická revue představuje u nás dosud nejrozsáhlejší odborné informace o infekci covid‑19, které shrnují současné znalosti o nejdůležitějších epidemiologických, laboratorních a klinických aspektech tohoto onemocnění. Hlubší pochopení této infekce by mělo pomoci lékařům, kteří se o pacienty s covid‑19 starají, širší zdravotnické veřejnosti a odborníkům, kteří se v současné době podílejí na zavádění dalších protiepidemických opatření nebo doporučení k ochraně zdravotníků a dalších osob pečujících o pacienty, i těm, kteří tvoří aktuální terapeutické postupy

  INFORMACE PRO LÉKAŘE, ZDRAVOTNICKOU VEŘEJNOST

  Covid-19 informace pro lékaře - Farmaceutická revue.pdf


  INFORMACE PRO PACIENTY - DOSTUPNÁ DOMÁCÍ LÉČBA COVID-19

  Léčba je nadále symptomatická - podle potíží, které máte: při teplotě nad 38 C vezměte Paralen (paracetamol) 500 mg max dávka je 4 gramy denně - tj 2-2-2-2 tbl (překročení dávky může vést k selhání jater), nebo Ibalgin 400 mg (Ibuprofen) max 3x denně 1 tbl (1-1-1).  Na suchý kašel Levopront, Stoptussin, Tussin.  Pokud máte kašel s hleny Erdomed sáček 3x denně (poslední dávku cca v 17 hodin, aby nedocházelo k dráždění na kašel v nočních hodinách). V případě poruchy čichu k regeneraci čichového nervu vitamíny skupiny B - Milgamma N 3x1 po dobu trvání potíží s čichem a chutí. Na rýmu nosní kapky (Muconasal, Olynth, Afrin, Nasivin, Sanorin) - používejte max 1 týden, jinak Vám hrozí poškození nosních sliznic.  Vhodná Vincentka spray, Sterimar spray (solné roztoky - možno používat do nosu delší dobu - i několik týdnů).  Dostatek tekutin, klidový režim

  JAK STONAT S COVIDEM DOMA


  PŘEHLEDNÁ OPATŘENÍ PRO ČESKOU REPUBLIKU - co, kdy a jak dělat v určitém stupni rizika (nákupy, kultura, školství, služby, sport, restaurace a další 


  TEST NA PROTILÁTKY SARS Cov-2

  Proč si nechat udělat test?

  Prozradí vám, jestli má Váš organismus protilátky a případně které. K této infekci mohlo dojít bez jakýchkoli příznaků, nebo s mírnými příznaky, které jste nemuseli považovat za významné.

  Co test zjistí?

  • Test může na základě měření výskytu protilátek IgM a IgG v krvi zjistit, jestli jste v minulosti přišli s virem do kontaktu, případně jestli u Vás aktuálně probíhá infekce.
  • Aktuálně probíhající infekci odhalí přítomnost protilátek IgM (od asi 10. dne od nákazy).  
  • Objevení protilátek IgG poukazuje na dříve prodělanou infekci a v organismu se objevují cca od 3. týdne po začátku nemoc
  • I po prodělané nemoci covid19 se nemusí protilátky v krvi prokázat, mohlo jít u Vás o lehčí nebo jiný průběh infekce hlavně dýchacích cest, kde imunita funguje i jiným způsobem než jinde v těle. Fungování lidského těla je prostě složité :-)

  Kdy se nechat testovat?

  Pokud máte nemoc potvrzenou tzv PCR testem (výtěr z nosohltanu) je v daném čase (krátce po PCR testu) zbytečné protilátky vyšetřovat. Test na protilátky je vhodné provést cca 2 týdny po skončení Vaší karantény nebo pracovní neschopnosti.

  Jak test probíhá?

  Z kapky krve odebrané nejčasteji z prstu. Výsledek testu je cca za 10 minut! Na test se předem objednejte (telefonem, emailem).


  ZTRATILI JSTE ČICH? NEZOUFEJTE, ZKUSTE ČICHOVÝ TRÉNINK!

  Čich

  Jako prevenci před virovou infekcí (nejen covid19) a zlepšení imunity zařaďte do Vašeho života zdravé jídlopohyb, dobrý spánek a doplňte přechodně o užívání vitamínu BCD a Omega3 mastných kyselin - rybí tuk (význam výše uvedeného byl mnohokrát potvrzen). 


  JEDNODUCHÁ OPATŘENÍ, KTERÁ MŮŽEME VŠICHNY BEZ PROBLÉMŮ DODRŽOVAT - IT'S SO SIMPLE, WE CAN DO THIS TODAY

              

  Informací o dnešní světě je mnoho, všichni jsme si zvykli rozporovat vše a o všem. Pokud se chcete dozvědět více k dnešní situaci bez dezinformací, bez senzačních zpráv, přečtě si: 

  1. NEJHLUBŠÍ PŘÍČINOU PANDEMICKÉHO SELHÁNÍ ZÁPADU JE NETRPĚLIVOST (autor Ivan Lamper, 17.12.2020, výběr textů z médií)

  2. PROČ SE NECHAT OČKOVAT? DŮVOD JE VLASTNĚ JEN JEDEN (autor Marek Švehla, 10.12.2020, komentář)

  3. Vědkyně Koutná: Paměťová imunita chrání po prodělání covidu nejméně rok (Novinky.cz, 23.12.2020)

  4. Panelová diskuze NADAČNÍHO FONDU NEURON (Jan Konvalinka, Ladislav Machala, Anna Šedivá, Václav Hořejší, Cyril Höschl a spol.)


  Mikroorganismy (viry, bakterie, houby, plísně,...) tu s námi vždy byly, jsou i budou. Někteří původci infekcí přicházejí v epidemiích pravidelně každý rok (viry chřipky), jiní za mnoho let. Objevují se původci nových lidských onemocnění, jejichž zdrojem často bývají zvířata (tzv. antropozoonozy). Nad mnohými zatím máme kontrolu (očkování), některé dokážeme léčit. Na mnoho z nich léčbu nemáme žádnout. Když v boji i výzkumu zpomalíme, řada nemocí, které znáte z vyprávění nebo z jiných částí světa se brzy vrátí (tuberkuloza, spalničky, příušnice, černý kašel, záškrt, přenosná obrna,...). Zeptejte se nás už dnes, jak se proti některým infekcím bránit již dnes. 

  Aktuální informace ke coronaviru SARS-Cov2 a nemoci COVID-19 

  Státní zdravotní ústav: http://www.szu.cz/tema/prevence/2019ncov

  Česká televize: https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/3037207-koronavirus

  Ministerstvo zdravotnictví: https://koronavirus.mzcr.cz/

  WHO: World Health Organization: https://www.who.int/

  CDC: Centers for Disease Control and Prevention: https://www.cdc.gov/

  inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.