Zde najdete informace související s očkováním /Není jen Covid.../
Prevence infekčních nemocí pomocí očkování zachránila na světě od doby vynálezu očkování už miliony lidských životů. Očkování pomohlo vyhladit některé nebezpečné infekce (pravé neštovice), jiné jsou dobrými kandidáty na to, aby ze světa zmizely také (dětská přenosná obrna).
Další alespoň držíme pod kontrolou (spalničky, zarděnky, příušnice, černý kašel, tuberkuloza,...). Pokud v této práci zvolníme - budeme mít zpět infekce, o kterých si (zatím) jen čtete v knihách, na internetu nebo v reportáži z druhé strany světa.
Nejedná se o nepodložené šíření poplachu. Infekce se v dnešním propojeném světě šíří velmi rychle. Covid toho může být "pěkným" příkladem.
Díky očkování, rozvinuté hygieně i pitné vodě vděčíme za to, že se dožíváme v rozvinuté části světa takového věku. Nic z toho ovšem není samozřejmostí jinde a i situace v naší zemi (Evropě) se rychle mění - cestování, migrace lidí, lidé, kteří utíkají před špatnou situací ve své zemi (ohrožení života, ekonomická situace, válka, přírodní pohromy,...).
Vakcíny potřebujete po celý život
Dospělí musí mít svá očkování aktuální, protože imunita z dětských vakcín se může časem vytrácet. V dospělosti jste také ohroženi různými nemocemi. Očkování je jedním z nejpohodlnějších a nejbezpečnějších dostupných preventivních opatření.
Pojďme si o tom říci víc, pojďme se připravit.
vysoce aktuální
PÁSOVÝ OPAR - JAKO POCITY ELEKTRICKÝCH VÝBOJŮ.
I TAKOVÁ MŮŽE BÝT BOLEST PŘI PÁSOVÉM OPARU
PÁSOVÝ OPAR je způsoben virem varicella zoster (VZV), stejným virem, který způsobuje PLANÉ NEŠTOVICE. Poté, co se člověk uzdraví z planých neštovic, virus zůstává v těle nečinný (neaktivní). Tento virus se může po letech znovu aktivovat a způsobit pásový opar. Probuzení viru v těle zůsobí třeba stres, veká fyzická námaha, probíhající jiná nemoc. Asi u 1 ze 3 lidí se během života vyvine pásový opar! A to i opakovaně. Pokud jste někdy měli plané neštovice, můžete dostat pásový opar. Pásový opar mohou dostat i děti. Riziko pásového oparu se zvyšuje s přibývajícím věkem, protože fungování imunitního systému slábne.
AŽ 99% LIDÍ NAD 50 LET JE INFIKOVÁNO VIREM VZV (měli dříve neštovice) . AŽ U KAŽDÉHO 3. SE HERPES VYSKYTNE.
Nejčastější komplikací pásového oparu je dlouhodobá bolest nervů zvaná POSTHERPETICKÁ NEURALGIE (PHN). PHN je bolest, která přetrvává v oblasti, kde se vyrážka dříve vyskytovala. PHN může trvat týdny nebo měsíce a příležitostně roky. Většina lidí, kteří onemocní pásovým oparem, pociťuje akutní bolest, kterou mnozí popisují jako svíravou, pálivou, bodavou nebo připomínající zasažení proudem. Tato limitující bolest může být tak intenzivní, že naruší každodenní běžné činnosti, jako jsou chůze nebo spánek na mnoho měsíců i let.
Děti (zdravé a imunokompromitované), které byly očkovány proti planým neštovicím, mají nižší výskyt herpes zoster ve srovnání s dětmi, které měly přirozenou infekci planými neštovicemi. Důvodem je, že očkované děti se méně pravděpodobně nakazí divokým typem VZV a riziko reaktivace vakcinačního kmene VZV se zdá nižší ve srovnání s reaktivací divokého typu VZV.
Rychlá fakta
- Nemůžete dostat pásový opar od někoho, kdo má pásový opar.
- Plané neštovice můžete dostat od někoho, kdo má pásový opar, pokud jste nikdy neměli plané neštovice nebo jste nikdy nedostali vakcínu proti planým neštovicím.
pokud jste JEŠTĚ NEMĚLI PLANÉ NEŠTOVICE - nechte se očkovat PROTI PLANÝM NEŠTOVICÍM, hlavně pro:
- ženy před těhotenstvím
- lidi s kožními nemoceni - atopickým ekzémem, lupenkou
- nemocné před zahájením tzv. imunosupresivní léčby (včetně podávání kortikoidů a chemoterapie)
- dítě přinese neštovice ze školky a matka neštovice ještě neměla - zde očkování nejlépe do 72 hodin (max do 5 dní)
„O pět let později stále beru předepsané léky na bolest. Moje vyrážka z pásového oparu se rychle vyvinula v otevřené, mokvající vřídky, které si během několika dní vyžádaly hospitalizaci. Nemohl jsem jíst, spát ani vykonávat ty nejmenší úkoly. Bylo to naprosto vysilující. Bolest dodnes omezuje moji aktivitu."
— 63letý harfista, který nemohl pokračovat ve hře kvůli pásovému oparu
VIRUS, KTERÝ S NÁMI PROŽIJE TÉMĚŘ CELÝ ŽIVOT BEZ POVŠIMNUTÍ - POKUD ZNOVU NEUDEŘÍ
U některých lidí je větší riziko vzniku pásového oparu. Patří sem lidé, kteří:
- mají zdravotní stavy, které brání jejich správnému fungování imunitního systému, jako jsou některé druhy rakoviny, jako je leukémie a lymfom, HIV
- dostávají léky, které brání správnému fungování jejich imunitního systému, jako jsou steroidy a léky, které se podávají po transplantaci orgánů
- mají 50+ Čím je člověk starší, tím riziko pásocvého paru je větší. Imunitní systém už totiž nepracuje tak dobře jako v mládí a virus VZV se může v těle probudit
- probém s ledvinami (chrinická nedostatečnost ledvin), nemoci srdce a cév, astma, diabetes
Výsev puchýřů se obvykle objevuje v pásu buď na levé, nebo pravé straně těla. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti trupu. Může se ale vyskytnout i jinde, například na krku nebo v obličeji.
DLOUHODOBOU OCHRANU proti pásovému oparu (i pro lidi, co již nemoc měli) máme u nás právě TEĎ. Domluvte si ochranu očkováním a zabráníte tak velké bolesti a trápení, které nemoc může způsobovat i na mnoho let.
Vysoce aktuální vždy od podzimu
OCHRANA PROTI CHŘIPCE JE KAŽDOROČNÍ ZÁLEŽITOST
Do nosu si můžeme strkat prst, ale taky vakcínu proti chřipce!
Bohužel, asi v této sezoně zklamu. Zatím je tohle očkování vyhrazeno dětem (2 roky - 18 let)
Minulou chřipkovou sezonu - v přelomu roku 2021-2022 jsme neměli mnoho případů chřipky - svět se téměř zastavil kvůli infekci C19, lidé moc necestovali a byli zavření doma, nosili roušky a respirátory. Těmito opatřeními se významně snížil přenos všech respiračních virů - koronaviru, virů chřipky i virů rýmy (v úzkém mezilidském kontaktu se všichni původci respiračních infekcí tak snadno přenáší).
Neděláme si však iluze, že lidé (hlavně nemocní respirační infekcí) dodržují opatření, která by měla být samozřejmá i po pandemii C19 (mít aspoň v nemoci roušku a nebo respirátor třeba v MHD nebo obchodě nebo právě při návštěvě lékaře). Proto se domnívám že ochrana proti chřipkovými virům bude v nadcházejících sezonách zimy a jara opět vysoce aktuální.
Očkování proti chřipce vám doporučuji v jakémkoliv věku a v jakémkoliv aktuálním zdravotním stavu: jste-li zdraví a s ničím se neléčíte. Nebo již máte chronické potíže (se srdcem, cévami, plícemi, diabetem a dalšími nemocemi).
Ochrana u jinak zdravých lidí sníží riziko nemoci jako takové a s ní i ekonomické důsledky (pracovní neschopnost, komplikace nemoci, málo peněz v pracovní neschopnosti, komplikace na straně firmy - ve službách, ve výrobě).
Ochrana u chronicky nemocných významně sníží riziko komplikací, hospitalizace (a finanční a zdrojové náročnosti léčby), ale i zbytečné smrti.
Novinkou tuto sezonu je u nás očkovací látka, která se aplikuje do nosu. Tedy žádná jehla do ramene! Vakcína ale je zatím vyhraze dětem (2 roky až 18 let) a imunitu vlastně vytváří přirozeným způsobem - tak jak to viry chřipky dělají - na sliznicích dýchacích cest. Ve vakcíně je také živý, ale oslabený virus (nezpůsobí nemoc a pomůže vytvořit protilátky přímo na sliznicích dýchacích cest). V některých zemích je vakcína podávána i lidem do 50 let.
Víte že ročně zemře v Česku na následky chřipky a jejích komplikací přibližně 1 500 lidí!
To je dvakrát více, než jich zemře při dopravních nehodách! Zbytečně... Škoda lidského života, když preventivní opatření je tak jednoduché tak levné a tak dostupné.....!
Máte-li zájem, od září se můžete u nás v ordinaci domluvit na rezervaci očkování, protože nejlepší čas na očkování je v říjnu a listopadu, aby ochrana proti chřipce vydržela až do jara.
* * * Očkujeme vždy cca od poloviny října * * *
(vše o chřipce na jednom místě)
Ekonomické benefity očkování
Už jste zkoušeli spočítat, kolik stojí chřipka? Průměrně vydělávající hlava rodiny s platem 25 tisíc korun měsíčně zaplatí za 5 dní nemoci jen na ušlé mzdě 4 594 Kč, za 10 pracovních dnů už to je 9 188 Kč. Do této částky nepočítáme vitamíny, léky a další potřeby, které nemocný má. Když každoročně onemocní oba rodiče, mohou se částky vyšplhat na téměř 20 tisíc. A to nemluvíme o hospitalizaci, která je u komplikovanějších případů nutná. Přitom nejefektivnější obrana proti chřipce - očkování - vyjde jen na pár stokorun.
Jak si spočítat "účet" za chřipku poradila analytická společnost Deloitte, která připravila pro společnost Sanofi Pasteur následující kalkulaci, řešící výši ztráty v případě chřipky.
O kolik peněz vás chřipka připraví na mzdové pásce? Počítejte s námi.Nejen finanční ztráty...
Pokud se vám ztráta na mzdě zdá jako dost překvapivé a velké číslo, vězte, že firmy a soukromníci tratí ročně až několikanásobek. OSVČ bez dodatečného pojištění totiž nedostávají během chřipkového onemocnění v podstatě žádnou mzdu - většinou nejsou schopni v horečkách pracovat, a tak přicházejí o zisk. To samé může platit pro firmy, které přicházejí často o své klíčové zaměstnance. Ti totiž pracují často pod stresem, přesčas a nedbají o svou životosprávu a prevenci. Jsou tudíž náchylnější k onemocnění než ostatní. A to nemluvíme o případech, ve kterých je průběh chřipky ještě spojený s dalšími potížemi. Kvůli komplikovanému průběhu onemocnění v Česku ročně umírá 2000 - 2500 lidí.1 Chřipka má u některých pacientů za následek i dlouhodobější pokles výkonnosti a únavu, která se také může stát překážkou pracovnímu i soukromému životu.
Na peníze už nejdou přepočítat další ztráty, kterými jsou napříkald rušení plánů s rodinou, přáteli, stornování obchodních cest i jednání a další komplikace. Přesto i tyhle potíže můžeme přičíst zdánlivě banální chřipce, ačkoliv na ně už cenovku tak snadno nenasadíme.
České chřipkové paradoxy
Vzhledem k vysokým ztrátám je paradoxní, že Češi patří k nejméně proočkovaným národům vyspělé Evropy. Z celkové populace se v České republice nechá očkovat asi jen 5 procent lidí. Pro porovnání - vyspělé země dosahují obvykle proočkovanosti mezi 20 a 60 procenty obvyatelstva. "U veřejnosti neoprávněně přetrvává obava z očkování," upozorňuje pražský praktický lékař MUDr. Michal Lazák. "Někteří pacienti se obávají, že očkování nemůže mít žádný efekt, protože virus se každý rok mění. To je sice pravda, ale virové epidemie začínají na jižní polokouli v průběhu českého léta a k nám dorazí v zimě. Během léta tedy už vědci s vysokou pravděpodobností určí kmen, který bude útočit a mají dostatek času vyvinout proti němu účinné sérum. To funguje se 70 - 90% úspěšností u zdravých dospělých jedinců. Naočkovaní pacienti mohou během 10 let ušetřit několik desítek tisíc korun. Vybírat mezi příjemným zájezdem do exotické země s celou rodinou a několika propocenými týdny v posteli je tedy poměrně snadné...
TĚHOTNÉ A OČKOVÁNÍ - ČASTÝ DOTAZ Z ORDINACE, aneb 7 věcí, které potřebujete vědět
Vědět, že děláte vše pro to, abyste zůstali během těhotenství zdraví
a dali svému dítěti zdravý start do života, vám pomůže mít klid
1. Nechráníte jen sebe – vakcíny během těhotenství poskytnou vašemu dítěti také určitou včasnou ochranu!
Věděli jste, že dítě může během těhotenství získat určitou ochranu před nemocí od své matky? Očkování proti chřipce , Tdap (tetanu, záškrtu a černému kašli) a COVID-19 během těhotenství pomáhá vašemu tělu vytvářet ochranné protilátky (proteiny produkované tělem pro boj s nemocemi) a vy můžete tyto protilátky předat svému dítě. Tyto protilátky mohou pomoci chránit vaše dítě před těmito nemocemi během prvních několika měsíců života.
2. Očkování proti chřipce, Tdap a COVID-19 během těhotenství může pomoci udržet vás a vaše dítě v bezpečí.
3. Vakcína Tdap pomáhá chránit před černým kašlem, který může být pro vaše dítě opravdu nebezpečný.
Během těhotenství budete potřebovat vakcínu Tdap s optimálním načasováním mezi 27. až 36. týdnem každého těhotenství, nejlépe během dřívější části tohoto časového období. Tdap pomáhá chránit před černým kašlem (pertussis) , který může být život ohrožující pro novorozence .
Přibližně polovina dětí mladších než 1 rok, které dostanou černý kašel, potřebuje léčbu v nemocnici. Čím mladší je dítě, když dostane černý kašel, tím je pravděpodobnější, že bude muset být ošetřeno v nemocnici. Zatímco některá miminka kašlou hodně, jiná miminka s černým kašlem nekašlají vůbec. Místo toho může způsobit, že přestanou dýchat a zmodrají. Sourozenci, rodiče nebo pečovatelé, kteří nevědí, že mají černý kašel, mohou infikovat děti, protože nemoc často způsobuje pouze mírné příznaky u starších dětí a dospělých.
4. Očkování proti chřipce během těhotenství může pomoci chránit vás a vaše dítě před chřipkou.
Změny imunitních, srdečních a plicních funkcí během těhotenství zvyšují pravděpodobnost vážného onemocnění chřipkou. Těhotenství zvyšuje riziko hospitalizace s chřipkou a komplikací souvisejících s chřipkou, pokud onemocníte chřipkou. Chřipka může být také nebezpečná pro vaše těhotenství. Horečka během těhotenství z jakéhokoli důvodu byla spojena s nepříznivými výsledky těhotenství.
Navíc děti častěji onemocní chřipkou. Očkování proti chřipce se doporučuje pro všechny ve věku 6 měsíců a starší. Když dostanete vakcínu proti chřipce během těhotenství, předáte svému dítěti protilátky, které je mohou chránit před chřipkou v prvních měsících po narození, kdy je příliš malé na to, aby bylo samo očkováno.
Nechte se očkovat proti chřipce, pokud jste těhotná během chřipkové sezóny – je to nejlepší způsob, jak chránit sebe a své dítě před chřipkou. Vakcína proti chřipce je bezpečná během těhotenství a může být podána v kterémkoli trimestru.
5. Načasování očkování je všechno!
Víte všechno o načasování. Týden po týdnu sledujete růst a vývoj vašeho miminka a odpočítáváte dny, než se s vaším prckem setkáte! U vakcín je důležité také načasování.
- Chřipková období se v jednotlivých sezónách liší svým načasováním. Většině lidí CDC doporučuje očkování proti chřipce v září nebo říjnu, aby bylo zajištěno, že budou chráněni, než se chřipková aktivita začne zvyšovat. O včasném očkování v červenci a srpnu lze uvažovat také u osob, které jsou v těchto měsících ve třetím trimestru těhotenství.
- Namísto konkrétního ročního období CDC doporučuje, abyste si vakcínu Tdap nechali udělat v každém těhotenství, ideálně mezi 27. a 36. týdnem. Získání Tdap během tohoto období, nejlépe v dřívější části, pomáhá předat vašemu dítěti před narozením největší množství ochranných protilátek. To pomůže chránit vaše dítě během prvních několika měsíců života, kdy je nejzranitelnější vůči vážným onemocněním a komplikacím.
- CDC doporučuje očkování proti COVID-19, včetně aktualizované vakcíny proti COVID-19, kdykoli během těhotenství.
6. Každý, kdo je v blízkosti vašeho dítěte, také potřebuje vakcíny.
Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém, což je činí zvláště zranitelnými vůči infekcím. Starší děti a dospělí mohou přenášet viry na děti, i když se necítí příliš nemocní. Z tohoto důvodu by každý, kdo je v blízkosti dětí, měl mít aktuální informace o všech doporučených vakcínách. Patří sem rodiče, sourozenci a další pečovatelé, jako jsou prarodiče nebo chůvy. Každý, kdo potřebuje vakcíny, by je měl dostat alespoň dva týdny před setkáním s dítětem, protože vytvoření protilátek po očkování trvá asi dva týdny.
7. Pokud znovu otěhotníte, budete při každém těhotenství potřebovat vakcínu Tdap.
Množství protilátek, které máte v těle po očkování, se časem snižuje. Když dostanete vakcínu během jednoho těhotenství, hladiny vašich protilátek nemusí zůstat dostatečně vysoké, aby poskytovaly dostatečnou ochranu během budoucích těhotenství, a to i v případě, že jsou vaše děti blízko věku. Ujistěte se tedy, že dáváte dítěti číslo 2 (a 3 a 4…) největší množství ochranných protilátek a nejlepší možnou ochranu proti onemocnění tím, že dostanete vakcínu Tdap pokaždé, když jste těhotná. Měli byste se také nechat očkovat proti chřipce každou chřipkovou sezónu a mít aktuální informace o svých vakcínách proti COVID-19.
Klíšťovou encefalitidu přenese klíště do dvou hodin od zakousnutí.
Novinka: od ledna 2022 vám očkování zcela platí zdravotní pojišťovna, pokud je vám 50 a více let. Informujte se u nás o vhodném termínu ochrany proti nejčastějšímu zánětu mozku právě teď - před sezónou klíšťat.
První příznaky připomínají chřipku a po pár dnech odezní. Nemoc se ale brzy vrátí a udeří v plné síle nesnesitelnými bolestmi hlavy, závratěmi, horečkou, světloplachostí. Mohou vás čekat týdny a měsíce pracovní neschopnosti. Možná je dlouhotrvající obrna hlavových nervů, postižení nervů ovládajících nohy a ruce (obrny) či porucha sluchu (hluchota) a jiné vážné komplikace a následky, třeba demence. Následky se léčí dlouhou rehabilitací, často bez návratu správné funkce ruky, nohy, s často trvajícími bolestmi hlavy a psychickými potížemi. Nebo léčit nejdou….
Na klíšťovou encefalitidu není doposud lék. Jediná cesta jak se nemoci vyhnout, je absolvovat velmi účinné očkování.
Nemoc je vysoce endemická – klíšťatům, která virus přenáší se v Česku výborně daří na celém území, včetně hor. S nemocí se ale setkáte v celé Evropě (klíšťata neznají hranice). Počtem případů patříme mezi zemi na 1. místě v Evropě, v proočkovanosti ovšem patříme na místo poslední.
Klíšťová encefalitida patří k nejnebezpečnějším nákazám, které se vyskytují na našem území. Její původce je schopný nenávratně poškodit buňky centrálního nervového systému, jehož správné fungování je pro člověka existenčně důležité. Na rozdíl od původce boreliozy proti virům klíšťové encefalitidy doposud neexistuje účinný lék. Člověk tak i přes intenzivní péči nezřídka opouští nemocnici v horším stavu, než v jakém do ní na začátku potíží dorazil.Nejhorší případy jsou často u lidí středního a staršího věku s trvalými následky závažného charakteru, které vedou ke ztrátě soběstačnosti, připoutání na invalidní vozík nebo pobyt v ústavu.
Zdrojem infekce může být i nepasterizované mléko od infikovaných zvířat (kozy, ovce) a produkty z něj – sýry.
Ekonomové spočítali průměrné nepřímé náklady, počítejte s námi:
- Člověk, narozený 1984, důchodový věk 65 let, průměrný plat měl v roce 2018 – 33.840 Kč, který onemocněl v ten rok klíšťovou encefalitidou a bude mít i paralýzu (těžké postižení hybnosti končetiny): nepřímé náklady na tohoto pacienta: 33.840 Kč x 12 měsíců x 30 let (než se dostane do věku starobního důchodu) = 12.182.400 Kč. Jde o enormně vysoké náklady.
K očkování k nám můžete přijít celý rok! Chránit se není nikdy pozdě.
Mapa rozšíření vektoru - přenašeče viru klíšťové encefalitidy v Evropě. S klíšťaty nakaženými virem KME se setkáte v celé Evropě. Proč ale mapa vypadá tak, že by klíště neznali ve Velké Británii nebo ve Francii nebo v Bulharsku? Pokud určitý stát nemá propracováno hlášení případů nemoci do evropských registrů, jeví se místo na mapě "čisté". Klíšťata si s hranicemi státu hlavu nelámou a při cestování (sání krve) na zvířatech (savcích, obojživelnících a ptácích) včetně člověka i bez pasu procestují hravě celý Evropský kontinent.
Vysoce aktuální celý rok!
SCHVÁLNĚ: PNEUMOKOK? Co to je? BAKTERIE!
PNEUMOKOKY jsou bakterie. Způsobují těžkou pneumonii, meningitidu a také sepsi (rozsev bakterií pneumokoka v celém těle), u dětí často bolestivý zánět středního ucha. Na světe máme ochranu proti této infekci. Očkování nás může ochránit proti mnoha typům pneumokoka.
Víte, že velmi těžký zápal plic způsobuje také bakterie pneumokok? Dýchací cesty a plíce poškozené virovými onemocněními (a covid nevyjímaje) jsou vhodným terénem pro tuto bakterii. Čísla 23 a 13 znamenají vakcíny, které velmi dobře chrání proti tolika typům pneumokoka a spolu poskytují velmi širokou ochranu. Navíc obě vakcíny chrání každá jiným mechanismem účinku a tak se vzájemně při kombinaci doplňují a dělají ochranu před pneumokoky vskutku ještě silnější.
Vysoce aktuální téma!
Pokud tuto ochranu ještě nemáte, nebojte se zeptat právě teď. Tato ochrana proti těžkému zápalu plic je dlouhodobá. Pneumokok se přenáší vzdušnou cestou - kapénkovou infekcí od nemocného nebo přenašeče. Proto přenos infekce může být tak snadný. Kromě těžké pneumonie může způsobit také těkou meningitidu a poškození CNS a sepsi, při které se bakterie dostanou do celého těla - imunitní systém právě prohrál válku proti pneumokokovi.
TEĎ je ten nejlepší čas. Zítra může být všechno jinak...
Zápal plic - pneumonie
Virová infekce může poškodit Vaše plíce. A na poškozených dýchacích cestách se snadno usadí bakterie. Tak můžete dostat bakteriální zápal plic.
Těžký zápal plic způsobuje také PNEUMOKOK. Pneumokok je bakterie, je jich mnoho druhů a některé způsobují velmi těžký zápal plic, také ovšem těžký zánět mozku a otravu krve. Víme, jak se proti tomu chránit! Už teď. Dříve, než si na Vás přijde!
* Čím jsme starší, tím je riziko těžké pneumonie a nemocí způsobených pneumokokem vyšší! Imunitní systém ve vyšším věku už zvládá boj proti infekci mnohem hůř. Pojďme mu společně pomoci.
Pro koho je ochrana důležitá? Poznali jste se právě teď?
-
-
- bylo Vám již 40 let? nebo 50 let? oslavili jste již 65 let? ANO - ochrana je pro Vás důležitá
- léčíte se pro nemoci srdce a cév, diabetes, astma průdušek nebo CHOPN? ANO - ochrana je pro Vás důležitá
- máte imunosupresivní léčbu? Třeba pro záněty kloubů nebo střev? ANO - ochrana je pro Vás důležitá
- trpíte na potíže s ledvinami, játry, léčíte se s nádorem? ANO - ochrana je pro Vás důležitá
- kouříte nebo víc konzumujete alkohol? ANO - i pro vás je ochrana důležitá
- žijete v domově pro seniory nebo i dlouhodobě ve zdravotnickém zařízení? ANO - i pro vás je ochrana důležitá
- pokud jste už zápal plic měli je ochrana pro Vás také důležitá - pneumokoků je totiž více druhů
-
Vysoce aktuální novinkou u nás je ochrana proti 20 typům pneumokoka - v jedné dávce, ochrana je dlouhodobá a nemusíte již kombinovat s jinou a další dávkou. A to je na tom to skvělé. Opět vhodné pro diabetiky, lidi s chronickým onemocněním srdce (ischemická nemoc, po infarktu, arytmie), s plicním onemocněním (bronchitidami, astmatem, CHOPN, kuřáci), lidé s nemocí ledvin (záněty, selhání ledvin).
Objednejte se už dnes!
Trocha historie nikoho nezabije, aneb nebojte se a čtěte dále!
Téma: Hrot - Týdeník pro ekonomiku, politiku a byznys (článek uveřejněn se souhlasem vydavatele i autora)
Autor: Václav Drchal
Jako s nemocným koněm
Odpírači očkování se u nás vyrojili už před 220 lety. Do jejich řad patřili slovutní lékaři i nevzdělaní prostí lidé, kteří věřili, že nemohou opravovat dílo boží.
Zřejmě nejstarší český popis popíračů očkování pochází z roku 1801. Najít ho lze v pojednání s prapodivným jménem: „V čem vlastně pozůstávají kravské neštovice? A k čemu jsau prospěšné?“ Jeho autor Laskavec Lidský (jde o doplněný anonymní překlad německé brožury, kterou sepsal hrabě Hugo Franz Salm-Reifferscheidt) horoval za očkování proti pravým neštovicím a do nebe vychvaloval zbrusu novou vakcinaci pomocí kravských neštovic.
Výkřikem komunikační techniky byl tenkrát semaforový telegraf a o nanočipech ani o Billu Gatesovi ještě nikdo neslyšel, ovšem už tehdy byla s odpůrci očkování řeč jako s nemocným koněm. Laskavec je vcelku případně charakterizoval slovy, že „svého rozumu dosti nevzdělali“ a „rozumnějším nevěří, nechtíce jich rady přijmauti“. Typický zástupce sekty odpíračů na to šel podle Laskavce selským rozumem: „Já mám čtyry děti, jenž šťastně neštovice odbyly, proč bych páté dítě očkovati dal, lékař jich nemůže lépe udělati nežli přirozenost.“ No a kdyby i takový odpírač nakrásně uznal, že vakcinace zabírá, stejně by ji odmítl: „Já sice viděl, že očkované děti snadně neštovice přestály, ale v krátkém čase potom umírají; tak sausedu Bartlíkovi dítě umřelo, jenž před několika měsícemi neštovice mělo; a kmotr Lebeda a strejček Koubek také tak o své děti přišli.“ Takové tvrzení sice vypadalo neprůstřelně, ale podle Laskavce stačilo zapátrat a ukázalo se, že „sausedu Bartlíkovi dítě proto umřelo, že se koblih (už tehdy se jimi zjevně dalo otrávit – pozn. red.) najedlo; že kmotru Lebedovi dítě s okna spadlo a krk srazilo a že strejček Koubek zapomněl zamknauti lahvici (flaši) s vínem, že na ni jeho pětiletý chlapec přišel a horkau zimnici z lahvice si vypil“.
Marný souboj s hotentoty
Laskavec to myslel dobře a měl pravdu, přesto může mít člověk pro tehdejší odpírače očkování jisté pochopení. Vakcinace (z latinského slova „vacca“, tedy kráva) kravskými neštovicemi byla úplnou novinkou a v českých zemích – konkrétně v Brně – byla poprvé úspěšně vyzkoušena až roku 1800. Do té doby se používala takzvaná variolizace, při které se do těla očkovaného vpravoval – většinou skalpelem či jehlou – hnis z puchýřků člověka nakaženého neštovicemi. Pokud se očkování „ujalo“, byl průběh následného onemocnění většinou relativně mírný, přesto se udává, že pro 0,5 až 2 procenta variolizovaných skončila
tato procedura smrtí. Oproti 20- až 30procentní smrtnosti neštovic získaných přirozenou cestou (tedy kapénkovou infekcí) to byl úžasný pokrok, přesto se variolizace hodila spíš k záchraně životů při epidemii než k plošné a preventivně prováděné imunizaci.
Objev vakcinace tuto logiku změnil, protože kravské neštovice mají u lidí jen mírné příznaky. Technicky se prováděla velmi podobně jako variolizace, ovšem materiál byl jiný – její vynálezce Edward Jenner použil roku 1796 hnis ze stroupku kravskými neštovicemi nakažené děvečky. Habsburská monarchie patřila (v tomto ohledu) k nejpokrokovějším zemím na kontinentně, a tak už roku 1802 prošlo vakcinací v Čechách víc než osm tisíc dětí, přičemž jen dva „očkovanci“ zemřeli. Pitva navíc ukázala, že v prvním případě byl příčinou s očkováním nesouvisející zápal plic a ve druhém vodnatelnost hlavy. Vakcinace tím osvědčila svou bezpečnost, ovšem šíření různých pověr a „vesnických legend“ to nezarazilo. Víme o tom třeba ze zápisků lékaře Johanna Nečáska z Hostinného, který si stěžoval, že v okolí žijí „samí Hottentoti“ věřící směšným nesmyslům: „Jsou v prvé řadě přesvědčeni, že vakcinace je zásahem do boží vůle; dále pak, že jejím prostřednictvím chce stát jen získat více vojáků; nakonec tvrdí i to, že neštovice jsou jediným prostředkem, jak umenšit velký počet lidí.“
Jestliže před 200 lety mohl mít člověk pro odpírače očkování jisté pochopení, v průběhu 19. století se jejich postoj změnil v nebezpečnou zhovadilost.
Triumf očkování
Počet očkovaných dětí nehledě na to neustále rostl a ve 30. letech podle knihy Daniely Tinkové Zákeřná mefitis podstoupily vakcinaci více než čtyři pětiny z nich. Slabší epidemie se ovšem vyskytovaly i dlouho poté. Jen v Praze například neštovice v letech 1865 až 1874 zahubily 1489 lidí. Další epidemie přišla v letech 1883 až 1884 a díky tehdejším přesným statistikám víme, že očkovaní (smrtnost 3,31 procenta) měli zhruba šestkrát vyšší šanci na přežití než nenaočkovaní (smrtnost 19,44 procenta).
Naposledy u nás neštovice hromadně zabíjely v roce 1892, kdy jim v českých zemích podlehlo 1594 lidí. V polovině 90. let ovšem počet případů – hlavně díky kvalitním vakcínám a přeočkovávání starších ročníků – rychle klesl. Válečný rozvrat přinesl dočasný návrat nemoci, ovšem v roce 1919 zavedlo Československo povinné očkování a v polovině 20. let u nás tato choroba vymizela.
Učení popírači
Kromě „popíračů z lidu“ samozřejmě existovala i jejich učená forma. K očkování byl krajně skeptický třeba německý filozof Immanuel Kant. Ve své Metafyzice mravů mínil, že každý, kdo se nechá očkovat, se „vystavuje nebezpečí smrti“, a dostává se tak do situace ještě svízelnější „než mořeplavec, který přinejmenším nevyrábí bouři, jíž je vystaven“, což logicky
nutilo člověka vyznávajícího křesťanskou etiku položit si otázku: „Je v tom smyslu očkování povoleno?“
Takových filozofických výšin čeští učení popírači nedosahovali, přesto se dovedli ozvat. Profesor pražské lékařské fakulty Ignaz Mattuschka vydal roku 1802 rozsáhlý spisek, ve kterém tepal neúčinnost vakcinace a prohlašoval ji za nebezpečnou. Mínil, že naočkované kravské neštovice se mohou změnit v pravé, a dokonce uváděl případy dětí, kterým údajně po vakcinaci narostly „nepřirozené vlasy“ připomínající kravské chlupy. Příliš se to neliší od dnešních fake news tvrdících, že očkování proti covidu-19 přepisuje DNA, na obranu Mattuschky je však třeba uvést, že tehdejší věda o existenci virů ani genů ještě nic nevěděla. Mattuschka navíc o rok později změnil stranu a stal se členem státní vakcinační komise. Jestli prozřel, nebo jen dostal nabídku, která se neodmítá, netušíme.
Lékař & kovář
Jestliže před 200 lety mohl mít člověk pro odpírače očkování jisté pochopení, v průběhu 19. století se jejich postoj změnil v nebezpečnou zhovadilost. Přesto jich stále bylo dost. Například podle Zprávy o poměrech zdravotních v království Českém za rok 1900 nenechali rodiče z celkem 217 525 předškoláků naočkovat plných 54 455, přičemž v 7650 případech šlo o výslovné odpůrce očkování. Důvodem byl podle onoho dokumentu „vzrůst nezřízené agitace pro přírodní léčbu“, která se nejvíce šířila v průmyslových severočeských (německých) okresech Liberec, Jablonec a Rumburk. České noviny to pochopitelně nenechaly bez povšimnutí a jedovatě připomínaly, že za tím stojí protiočkovací spolky z Německa. Mimochodem, v onom roce zemřel na sepsi způsobenou očkováním přesně jeden člověk…
Ovšem i my Češi jsme ve druhé polovině 19. století měli prominentního odpůrce očkování. Byl jím uznávaný pražský lékař Jan Hamerník, neurvalý a vzteklý muž (na jakéhosi chronicky se přejídajícího faráře chtějícího vědět, co mu chybí, údajně zařval, že „druhá prdel“), který zastával řadu ve své době rozumných a nekonvenčních názorů – třeba o neškodnosti onanie a naopak o škodlivosti pouštění žilou. Pro svůj odpor k očkování měl tři dávno překonané důvody: Kravské neštovice podle něj vůbec nebyly neštovicemi, očkováním se prý přenášejí nemoci jako syfilis či tuberkulóza, a hlavně – vakcinace prý nefunguje. Své názory coby poslanec vehementně prosazoval v Říšské radě, publikoval v novinách a šířil mezi svými pacienty, což mu po jeho smrti vyčetl „časopis přírodnický“ Živa, když napsal, že „jeho bezpodstatné umíněnosti děkuje mnoho pražských rodin“ za skon svých blízkých.
Popírači očkování pochopitelně nezmizeli ani po vzniku Československa. Jejich hlásným troubou byl německý poslanec (a nacista) Leo Wenzel, který v parlamentu i mezi voliči
vytrvale agitoval za zrušení povinného očkování. Ani s ním neměly české noviny slitování a s oblibou připomínaly, že je původním povoláním kovář. Jak charakteristické.
1.12.2021
ČÍNA OHLEDNĚ VIRU LHALA
- část rozhovoru Martina Uhlíře s francouzským virologem Jean-Michele Claverie z 21.11.2021
- uveřejněno s laskavým souhlasem časopisu Respekt
Překvapil vás příchod současné pandemie?
Překvapení je, že jejím původcem je koronavirus, že nejde o nějaký úplně neznámý virus. Svého času byl HIV, původce choroby AIDS, naprosto neznámý virus, který způsobil obrovské problémy. Málokoho by teď napadlo, že koronavirus, ten hloupý virus běžného nachlazení, se najednou promění a způsobí životu nebezpečné onemocnění, které ovšem ohrožuje hlavně starší. Jde vlastně o pandemii postihující seniory.
Umírají ale i mladí.
Není to pravda. Když se podíváte na statistiky – upřímně, pokud jste mladší čtyřiceti let a nemáte žádné další onemocnění, neumřete, stěží tím vůbec onemocníte. (Podle statistik jsou v Česku tři procenta zemřelých na covid mladší než 55 let, 0,9 procenta je mladších než 45 let – pozn. red.) Myslím si, že je to pandemie pouze pro polovinu populace a některé vlády reagovaly přehnaně. Ale ano, tento virus je velmi speciální a hezky ilustruje rozdíl mezi bakterií a virem. V roce 2016 bylo na Sibiři tak teplé léto, že roztálo asi tři čtvrtě metru svrchní vrstvy permafrostu, což exhumovalo zdechliny sobů, kteří zemřeli před sedmdesáti lety, v době epidemie antraxu. Ale antrax nic není, je to bakterie, proti níž máme antibiotika. Jakýkoli druh bakterií, který jsme oživili z permafrostu, vlastně všechny bakterie v sobě mají společný buněčný aparát, díky kterému je lze zasáhnout antibiotiky. Řekněme, že dva až tři druhy antibiotik obsáhnou celou říši bakterií. Ale viry jsou jiné; když vezmeme všechny dohromady, nemají nic společného. Pokud byste exhumovali jakýkoli nový nebezpečný virus, vyžadoval by nový lék.
V Česku byly na jaře nemocnice přeplněné pacienty s koronavirem, nedostávaly se ventilátory, stovky lidí denně umíraly. Současná situace také není dobrá. Jak v tomto kontextu chápat váš výrok, že některé vlády reagovaly přehnaně?
Třeba v tom, jak vnucují očkování lidem, kteří jsou příliš mladí na to, aby byli touto nemocí ohroženi. Pokud bychom se jako společnost shodli, že zavedeme povinné očkování pro seniory řekněme nad šedesát let, zbytek populace by se stal vůči viru přirozeně imunní, protože by prodělal běžné nachlazení nebo něco podobného chřipce. Jejich imunita by navíc byla mnohem silnější – po přirozeně prodělané infekci by měli imunitu nejen proti jednomu virovému proteinu, který je injekčně aplikován vakcínou, ale i vůči jiným charakteristikám viru, dalším proteinům. Díky tomu by byli chráněni i před mutacemi. Rozhodně bych nechal nemocí projít zdravé děti bez chronických chorob. Mladší osmnácti let často ani nevědí, že nemoc mají.
Mladí ale mohou nakazit ty starší, už proto, že vakcíny nefungují stoprocentně, imunita po nich časem slábne, potřebujete třetí dávku, kterou ne všichni stihli dostat…
Mladí lidé by měli chodit do karantény a být z ní propouštěni až po negativním PCR testu. Pokud jde o třetí dávku, očkujeme vakcínou, která nebyla vyvinuta proti současné variantě viru, a není proto optimální. Je to jako očkovat letos loňskou vakcínou proti chřipce. Třetí dávka není nutně dobrý nápad, může u některých lidí způsobit komplikace kvůli přehnané imunizaci. Očkovat by se jí mělo až po testování protilátek. Vakcína navíc nechrání proti přenosu viru.
Jak to? Studie nedávno vypracovaná na Oxfordské univerzitě ukázala, že očkovaní lidé infikují – pokud se přece jen nakazí – podstatně méně svých kontaktů než neočkovaní.
Jiné studie ale vypovídají o tom, že schopnost šířit virus je u očkovaných podobná jako u neočkovaných. (Studie např. ukazují, že očkovaní i neočkovaní mají v dýchacích cestách po nákaze přibližně stejné množství genetického materiálu viru, což by naznačovalo stejnou infekčnost. Přibývá ale důkazů, že u očkovaných množství viru rychleji klesá a ve výsledku očkovaní nakazí méně lidí. Viz https://www.nature.com/articles/d41586–021–02689-y a článek The Atlantic v rubrice Civilizace – pozn. red.) Vakcíny, které máme, se vpravují do těla injekcí a vytvářejí vnitřní imunitu proti viru. V tomto smyslu také nejsou optimální, brání těžkému průběhu nemoci, ale ne přenosu. My potřebuje vakcínu aplikovanou v nosohltanu, která by zastavila virus přímo v nose, aniž by nakazil plíce.
Příliš velká náhoda
Co si myslíte o původu viru? Byl vytvořen člověkem? Unikl z laboratoře přírodní virus? Nebo nemoc vznikla přirozeně, přeskokem ze zvířat?
Jsem intenzivně zapojen ve skupině vědců, která se snaží dokázat, že to pravděpodobně není přirozená zoonóza – nemoc přenesená ze zvířat. Že se nejednalo pouze o přenos viru z netopýra na člověka bez lidského zásahu. Konsorciu vědců, jehož jsem součástí, se podařilo teď publikovat článek s tímto obsahem v odborném časopise Lancet. Od začátku jsme říkali, že v tom mohla být zapojená laboratoř, dva roky ale takový pohled nebylo možné zveřejnit v žádném seriózním vědeckém magazínu nebo publikaci. Dnes vědecká komunita uznává, že je to jedna z variant, možnost, kterou je třeba seriózně prozkoumat. Což se nestalo – kvůli komunistické vládě v Číně, která nedovolovala v tomto ohledu podnikat nic seriózního.
Takže virus podle vás vznikl ve Wuchanském virologickém institutu?
V okolí Wu-chanu se nevyskytují netopýři a nejsou zde ani žádné jeskyně. V Pasteurově ústavu v Paříži je oddělení, které se zabývá vzteklinou. Pokud by se najednou v patnácti čtvrtích Paříže šířila u psů vzteklina, logicky by někdo běžel právě do Pasteurova ústavu, protože v Paříži se běžně vzteklina nevyskytuje. Wu-chan je Mekkou výzkumu netopýřích koronavirů. Pracovalo tu mnoho výzkumníků z Číny i Spojených států, zkoumali netopýří koronaviry, které by se mohly stát nebezpečnými pro člověka. Z projektů navrhovaných americkými NIH (Národní ústavy zdraví, hlavní sponzor biomedicínského výzkumu v USA – pozn. red.), z nichž některé byly přijaty, jiné finance nakonec nezískaly, víme, o co šlo: vědci odebírali netopýří viry z jeskyní více než 1000 kilometrů vzdálených od Wu-chanu, vozili je do wuchanských laboratoří a geneticky je modifikovali tak, aby je učinili infekčními pro člověka. Je to typický výzkum „gain of function“ (u mikroorganismů jsou vytvářeny vlastnosti, které u nich v přírodě neexistují – pozn. red.), který považuji za hloupý a nebezpečný. Musí být navíc prováděn za přísných bezpečnostních podmínek, které se ne vždy dodržují. Čili tohle je jedna možnost.
Náš časopis na ni několikrát upozorňoval. Jaké jsou další scénáře?
V těch jeskyních existují různé viry, některé nejsou pro člověka nebezpečné, jiné ale jsou. Když je dopravíte do laboratoří ve městě a za nebezpečné je nepovažujete, nebudete je zkoumat za přísných bezpečnostních podmínek, ale někde na stole. Je velmi pravděpodobné, že vědci, kteří se tyto viry snažili izolovat z netopýrů, se nakazili, aniž by o tom věděli. Když jste mladý, nemusíte mít příznaky, vrátíte se ke své rodině, jdete do obchodu, a tím odstartujete pandemii. Viry ale mohly uniknout třeba i během úklidu, který probíhá v noci, kdy jsou laboratoře prázdné, nakazit se lze i z odpadu, který nebyl správně zlikvidován… To, že pandemie začala na místě, kde nejsou žádní netopýři, žádné takové viry, ale je zde hlavní takto orientovaná výzkumná instituce na světě, to je prostě příliš velká shoda okolností.
Leccos také naznačuje reakce personálu laboratoře a čínské vlády. Den poté, co zjistili, že se něco děje, databáze se všemi vzorky viru, které v ústavu měli, najednou přestala být dostupná. Do té doby byla volně přístupná na internetu – a náhle celá zmizela. Obsahovala přibližně 3000 různých virových izolátů, z nichž jeden mohl být extrémně podobný tomu, který známe dnes. Víme, že lidé z Wu-chanu lhali týmu WHO, když tvrdili, že takové viry nikdy v laboratoři neměli. Také tvrdili, že nikdy neměli v laboratořích klece s živými netopýry. Ani to není pravda, byly pořízeny fotografie, a dokonce i videa, kde jsou vidět netopýří klece. Je zde příliš mnoho lží.
Institut de Mikrobiologie de la Méditerranée, Aix Marseille University
Celý článek si můžete přečíst v týdeníku Respekt
I v této době plně a včas využijte možnost ochrany před řadou infekčních onemocnění, které často mají těžší průběh a mohou končit smrtelně (některé se šíří zcela stejně jako onemocnění covid19 způsobené novým koronavirem SARS-Cov-2). Některé infekce se u nás objevují znovu ve zvýšené míře. Mnoho lidí zlehčuje jejich průběh, protože nezažili dobu 50. let, 60. let, 70. let, nebo si ji už nepamatují.V našich zemích byl tradičně v minulosti nízký výskyt řady infekcí díky propracovanému systému očkování (a proto nízké úmrtnosti na řadu infekcí). Tento systém se v posledních 20-30 letech změnil, rozpadl. Jednou z mnoha příčin je globalizovaný svět, informace, které nejsou pravdivé a řada "odborníků", která svými "radami" sleduje jen svůj prospěch a nemají zájem na veřejném zdraví. Prověřené informace by Vám měl zajistit stát prostřednictvím renomovaných odborníků (např. epidemiologů, hygieniků, odborníků na infekční nemoci).
Co Vám můžeme nabídnout a proti čemu se můžete chránit již dnes v Česku (ve Střední Evropě)
-
- ochrana proti černému kašli (infekce šířená vzduchem mezi lidmi)
- ochrana proti zápalu plic způsobenému pneumokokem (bakterie způsobuje těžké zápaly plic, šíří se vzduchem)
- ochrana proti virovým žloutenkám A, B (viry způsobující těžké záněty jater a taky rakovinu jater, virus typu A je přenosný při špatné hygieně, virem typu B se nakazíte a dlouho o tom nevíte: rizikový sex, tetováž, dřívější transfuze nebo operace,...)
- ochrana proti viru klíšťové encefalitidy (nejčastější zánět mozku v Česku, nejvíce případů z celé Evropy je u nás)
- ochrana proti spalničkám (velmi nakažlivé onemocnění, šíření viru vzduchem od nemocného)
- ochrana proti sezonní chřipce (vysoce nakažlivému onemocnění, kde se původce šíří vzduchem) - je možné ji zahájit cca od října v daném roce
- ochrana proti pásovému oparu (velmi bolestivé onemocnění s častými komplikacemi)
- ochrana proti meningokogům (jistě do 25 let, nebo s potížemi, které imunitu oslabují - třeba když nemáte slezinu)
- ochrana proti HPV viru - je ochrana proti rakovině!
Je prostě skvělé, že vám tohle i další mohu doporučit už dnes. Proto nečekejte s ochranou proti infekci, jejich léčba je dlouhá, nejistá a s komplikacemi. Víte že dnes JEDNODUCHÝM OPATŘENÍM zabráníme nebo snížíme výskyt téměř 30 NEMOCÍ!
Očkování podle věku, podle nemoci, do světa: https://www.vakciny.cz/
Centers for Disease Control and Prevention: www.cdc.gov/vaccines/index.html