V KŘÍŽÍ ... VOLEJTE číslo ... 112
ZÁCHRANKA... 155 / HASIČI... 150 / POLICIE... 158
KDY A JAK VOLAT ZÁCHRANNOU SLUŽBU :
Pohotovost
- LSPP pro dospělé (všední den 17:00 - 7:00, so+ne, svátek: nejvyšší) - tel. 545538538, 545538426, Úrazová nemocnice Brno, Ponávka 6
- Ohledná zemřelých doma, ve veřejných prostorách : koroner (všední den 17:00 - 7:00, so+ne, svátek: vrchol) - tel. 545 538 538, 545 538 416, 545 538 426
- Zubní pohotovost (všední den 18:00 - 24:00, so+ne, svátek: 8-20:00) - tel. 545 538 421, Úrazová nemocnice Brno, Ponávka 6
- Lékárna (denně, 24 hodin): tel. 545424811, KEI Pharma, Kobližná 47, Brno
DOPORUČENÍ PRO TELEFONICKÉ INFORMACE O POSTUPU PŘI NEZÁVAŽNÝCH POTÍŽÍCH
(akutní průjem, horečka, bolesti hlavy, bolesti zubů, snížená hladina cukru v krvi, krvácení z nosu, úrazy, změřený vysoký tlak)
Aplikace ZÁCHRANKA zachraňuje život. Přidejte si ji do mobilu ještě dnes 
Nemocnice a polikliniky
- Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně - 543 181 111 - www.fnusa.cz
- Fakultní nemocnice Brno - 532 231 111 - www.fnbrno.cz
- Nemocnice Milosrdných bratří - 532 299 111 - www.nmbbrno.cz
- Úrazová nemocnice v Brně - 545 538 111 - www.unbr.cz
- Vojenská nemocnice Brno - 973 401 111 - www.vnbrno.cz
- Surgal Clinic - 532 149 333 - www.surgalclinic.cz
- Poliklinika Viniční - 533 306 111 - www.poliklinikavinicni.cz
- Poliklinika Zahradníkova - 541 552 111 - www.polza.cz
- Poliklinika Bílý Dům - 533 302 111 - www.polza.cz
- Poliklinika Dobrovského - 541 425 211 - www.polido.cz
- Poliklinika Lesná - www.poliklinikalesna.cz
- Quattromedica - www.quattromedica.cz
- Sociální péče Brno - www.socialnipece.brno.cz
- Česká správa sociálního zabezpečení - www.cssz.cz
- Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně - pomoc pro "sendvičovou generaci?" - www.sendvicovagenerace.cz
- Anděl strážný - asistenční tísňová péče pro seniory v Brně. Pomáhá seniorům, dlouhodobě nemocným lidem, osobám se zdravotním postižením a jejich rodinám prostřednictvím mobilního monitorovacího zařízení s SOS tlačítkem. Odborný personál je připraven pomoci 24 hodin denně, 365 dní v roce. - ANDĚL NA DRÁTĚ
- Nová odlehčovací Brně - od 1.2022 služba v prostorách Domova pro seniory Kociánka - odlehčuje pečujícím o své blízké a umožňuje jim tak odpočinek nebo čas k zajištění nezbytných záležitostí. Více na ODLEHČOVACÍ SLUŽBA
- Betanie: pečovatelská služba, odlehčovací služba, dům důstojného stáří a další informace
Informační weby
- www.vakciny.net
- https://www.vaccines.gov/
- https://testujsevcas.cz/ - věnováno HIV a infekci hepatitidou C (žloutenka C)
- https://www.lecba-warfarinem.cz/ - užívám Warfarin - lék na ředění krve (co dělat, co jíst, kontroly)
- nepozornidospeli.cz - lidem, kteří trpí ADHD/ADD (poruchu pozornosti s hyperaktivitou či bez hyperaktivity) nebo mají podobné potíže, které souvisejí s plánováním, předvídáním, zaměřením a udržováním pozornosti a sebeovládáním.
- www.crohn.cz - pro pacienty se střevními záněty (Crhonova nemoc, ulcerózní kolitida, WC karta a WC kompas)
- Spondea - pro všechny, kteří se ocitli v obtížných životních situacích
- neuropsychologie - individuální psychoterapie, vyšetření paměti a její trénink, poradenství v Brně
Služby pro osamocené - mezi lidmi a přesto sami? Nezoufejte, pomozte je TADY
- Bezplatná celostátní Linda důvěry Senior telefon: 800 157 157 (non astop)
- Pomoc a poradna v materiální nouzy: email: podpora@nfpribehy.cz nebo tel: 777 76 54 54
- Řešení osamocení seniorů a mezigenerační spojení
- ADRESÁŘ SENIORSKÝCH ORGANIZACÍ VE MĚSTĚ BRNĚ
- Klub seniorů Brno - střed
- Family point - volnočasové aktivity pro seniory, besedy a setkání
- Senior Point - Mendlovo náměstí
- SOS tlačítko pro seniory je určeno občanům města Brna:
-
- seniorům ve věku od 65 let,
- zdravotně postiženým občanům starším 18 let, kteří jsou držiteli průkazu pro osoby se zdravotním postižením.
- Senzoor SOS Klik - pro samostatně žijící seniory
- Anděl na drátě - tísňová péče: tel. 800 555 655, mail: info@andelnadrate.cz
- Portál pro SENIORY
OBJEDNEJ SI SENIOR BUS! - telefon: v pracovní dny od 7 do 15 hodin na telefonním čísle 731 518 348 . Neslyšící klienti se mohou objednat prostřednictvím SMS.
- Seniorbus je služba určená pro snadnější cestování seniorů k lékařům, na nákupy nebo za kulturou. Na jejím provozu se podílí DPMB a Magistrát města Brna.
- Služba je určena pro osoby starší 70 let nebo držitele průkazů ZTP či ZTP/P s trvalým bydlištěm ve městě Brně .
- Cena za jednu jízdu činí 50 Kč, platí se v hotovosti řidiče.
- Klienta může zdarma doprovázet jedna další osoba.
- Klient si může objednat maximálně 6 jízd za kalendářní měsíc.
-
Řidiči nezajišťují asistenční službu.
Kouříte? Pořád a ještě?
Kouříte? Už konečně dokuřte! Závislost na tabáku je velmi silná. Kdyby bylo odvykání snadné, tak už dávno skoro nikdo nekouří. Chcete pomoci? Pomoc existuje! Snižte riziko SMRTI právě TEĎ!
Karcinom plic představuje nejčastější příčinu úmrtí mezi všemi zhoubnými nádory v Česku. Jediná šance, jak změnit situaci, je diagnostikovat rakovinu v časnějším stádiu. Nový program nabízející zlepšení je zde již od ledna 2022. Cílem programu časného záchytu karcinomu plic je aktivně hledat rizikové pacienty, u kterých bude provedeno screeningové vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) s nízkou dávkou záření. Vyšetření není nijak náročné a už během několika minut dokáže nádor odhalit. Praktičtí lékaři budou oslovovat současné nebo bývalé kuřáky od 55 do 74 let. V České republice půjde zhruba o 500 000 osob, které jsou vhodnými kandidáty na zapojení do screeningu. Nejlepší je ale vůbec nezačínat kouřit.... V riziku jsou zejména všichni kuřáci, zvláště ti, kteří vykouří alespoň 20 balíčkoroků. Přitom ten, kdo kouří 20 cigaret denně a víc, má stonásobně vyšší riziko vzniku karcinomu plic, na který se v ČR umírá nejvíce.
Kouření se podílí na vzniku kolorektálního karcinomu, karcinomu prsu, karcinomu děložního čípku, je i hlavní příčinou plicního karcinomu.
prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze:
„Je úsměvné, že kuřáci se bojí radiace. Přitom tabákový kouř z cigarety obsahuje alfa zářič polonium 210, dávka radiace pro plíce při vykouření krabičky denně je stejná, jako kdyby tento kuřák šel každý třetí den na snímek plic. To ale nevědí, takže se nebojí,“ uvedla prof. Králíková s tím, že k benefitům abstinence kouření po diagnóze karcinomu plic patří vedle delšího přežití i lepší odpověď na radioterapii, méně nežádoucích účinků chemoterapie, větší účinnost chemoterapie, lepší psychický stav, méně depresí a stresu, snazší dechová rehabilitace, lepší funkce srdce a plic, lepší kvalita života a méně časté sekundární nádory.
- www.slzt.cz
- www.bezcigaret.cz
- www.adiquit.cz
- www.defumoxan - rozhodnutý přesta kouřit! V hlavě už je to srovnané? Pak pomoc je zde! V příbalové informaci k léku je ale dávkování špatně. Tento lék se u nás prodával již v 60. letech minulého století a informace na příbalovém letáku odpovídají tehdejší době, kdy se ještě nedělaly studie takovým způsobem jako dnes. Podle příbalového letáku se začíná na šesti tabletách po 1,5 mg denně a pak se postupně snižuje. „Pro silně závislé kuřáky je to prostě málo. Některým pacientům doporučujeme i dvojnásobné dávky tablet za den. Lék nemá prakticky žádné nežádoucí účinky,“ dodává specialistka na odvykání kouření prof. Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku v Praze. Lék Defumoxan obsahuje účinnou látku citisin. Ten pomáhá při odvykání kouření tím, že snižuje touhu po nikotinu u kuřáků, kteří jsou ochotni přestat s cigaretami. Jeho chemická struktura je podobná nikotinu a jeho účinek je zprostředkován prostřednictvím nikotinových acetylcholinových receptorů. Účinek cytisinu je srovnatelný s nikotinem, ale obecně je slabší. Působí přímo na náš autonomní nervový systém, kde stimuluje uvolňování dopaminu, což má podobný účinek jako při kouření cigaret. Jinými slovy cytisin v našem organismu vlastně soutěží s nikotinem o stejné receptory a nikotin postupně vytlačuje. Lék není vázán na recept. Citisin se získává ze štědřence odvislého, v Česku velmi rozšířené okrasné rostliny. O tom, že má cytisin podobné účinky jako nikotin, se ví již od roku 1818. Lék na odvykání kouření z něj pak v 60. letech minulého století vyvinuli bulharští lékárníci. Pod různými názvy je nyní používán ve dvaceti zemích světa, nejrozšířenější je právě ve východní Evropě. Na pultech českých lékáren se s ním setkáváme pod názvem Defumoxan. Pokud jste silně závislými kuřáky, užívejte Defumoxan i 3-4 měsíce. Snižujte si dávku, když budete kouřit méně a budete mít menší chuť na cigaretu.Lék je přírodní a bezpečný, proto se dá užívat delší dobu. Závislost na tabáku není jak angína, je to stejné jako závislost na jiných drogách - třeba pervitinu, opiátech, kokainu, benzodiazepinech. Angínu vyléčte za týden. Léčba vaší závislosti bude trvat mnohem delší dobu. Ovšem zdravotní, sociální, ekonomický přínos je obrovský.
štědřenec odvislý (pozor celá rostlina je jedovatá - květy i lusky). Lidově "zlatý déšť".
Již za první světové války byly pokusy o užívání výtažků jako náhražky tabáku (hlavní účinná látka cytisin má totiž podobné účinky jako nikotin).
Hemoroidy? Konec tabu!
Nádorová onemocnění.